Kad dzirdam runas par kosmosa izpēti, tad droši vien vispirms domājam par zondēm, robotiem, satelītiem, astronautiem, lidaparātiem, dažādiem mērinstrumentiem un tamlīdzīgi. Lai kas tas arī būtu, šķiet, ka tam ir maz sakara ar Zemi, tās iemītniekiem un to labklājību. Īstenībā ir gluži pretēji – bez vēlmes pētīt kosmosu mums tagad nebūtu vairāku desmitu priekšmetu, kas padara ikdienu ērtāku.
Piemēru ir daudz, kad notiek tehnoloģiju pārnese no vienas nozares uz citām un no tā iegūst daudz plašāka sabiedrības daļa, bet minēsim dažas:
- Pret skrāpējumiem izturīgās briļļu lēcas
Gan tie, kuri ikdienā valkā brilles, gan saulesbriļļu lietotāji šo sāpi labi sapratīs. Nekas nav nepatīkamāks kā saskrāpētas lēcas, kas apgrūtina redzi un bojā estētisko skatu.
Foto: Unsplash - Datora peles
Datora peles dažādās formās un dizainos tagad mums šķiet pašas ar sevi saprotamas. Taču tās nebūtu dzimušas (vai vismaz ne tik drīz), ja vien pagājuša gadsimta 60. gados NASA pētnieki nebūtu izteikuši vajadzību pēc priekšmeta, ar ko vieglāk pārbīdīt datus datora ekrānā.
Foto: Unsplash - Viedtālruņu fotokameras
Tiek lēsts, ka pērn pasaulē bija teju trīs miljardi viedtālruņu. Varam tikai iztēloties, cik miljardu foto ik dienas tiek fotografēts ar tajos iebūvētajām kamerām. Visticamāk, ka Jet Propulsion Laboratory 1990. gados, attīstot kosmosa kuģu attēlu sensoru, kas būtu gana kompakts, energoefektīvs un nodrošinātu augstas kvalitātes fotogrāfijas, pat iztēloties nevarēja, ka bez šīs tehnoloģijas nevarēs iztikt lielākā daļa viedtālruņu lietotāju uz Zemes. - Bezvadu austiņas
Pēdējos gados bezvadu austiņas paliek aizvien mazākas un mazākas.
Foto: Unsplash - Sporta apavi
Katrs, kurš valkā sporta apavus, it sevišķi Nike zīmola radītos, var teikt, ka izmanto kosmosa tehnoloģijas gluži burtiski.
Foto: Unsplash - Rokas putekļu sūcējs
Apollo kosmosa misijai uz Mēnesi bija nepieciešama viegla, pārnēsājama un jaudīga ierīce nelielo Mēness daļiņu paraugu savākšanai.
Foto: Unsplash - Dūmu detektors un elektroniskais deguns
Savulaik tieši NASA izgudroja precīzāku dūmu detektoru, lai izvairītos no viltus trauksmēm, bet EKA 1990. gados izstrādāja elektronisko degunu, lai monitorētu gaisa kvalitāti kosmosa stacijā Mir. Šīs sistēmas pamatā ir inovatīva sensoru tehnoloģija un trīs elementu datu apstrāde, kas darbojas līdzīgi kā cilvēka deguns un smadzenes. Proti, pirmkārt, sensors uztver smakas vai smaržas, mikroprocesors tās klasificē, bet programmatūra interpretē un piemēro rīcību.
Foto: Pixabay - Automašīnu drošības spilveni
Amerikas ceļu satiksmes drošības administrācija aplēsusi, ka no 1975. gada līdz 2017. gadam tikai ASV automašīnu drošības spilvenu ir izglābušas vairāk nekā 50 tūkstošus dzīvību. Tātad pasaulē kopā šis skaits būs krietni, krietni lielāks. Taču retais zina, ka šis izgudrojums pie mums nonācis, pateicoties kosmosa tehnoloģijām.
Foto: Unsplash