• 7 iemesli, kāpēc tavs tālrunis pārkarst

    Sabiedrība
    Santa.lv
    Santa.lv
    8. augusts, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Unsplash
    Viszināmākais iemesls, kādēļ mobilais tālrunis mēdz pārkarst, ir tā atstāšana tiešos saules staros, tomēr ir vēl vairāki citi apstākļi, kas var veicināt pārkaršanu un līdz ar to arī negatīvi ietekmēt tālruņa darbību ilgtermiņā. Par to, kā pasargāt mobilo tālruni no pārkaršanas riska, plašāk skaidro Tele2 tehniskā servisa vadītājs Gints Peičs.

    «Sakaršana un pārkaršana var dažkārt notikt ar jebkuru telefonu – gan tā saukto podziņtelefonu, gan premium klases viedtelefonu. Savukārt pārkarsis tālrunis var radīt neatgriezeniskus bojājumus pašai ierīcei, bet, ja ierīces remontā ir izmantotas neorģinālās rezerves daļas un telefona akumulators ir uzkarsis, tad ir risks, ka tas var radīt draudus arī apkārtējiem. Par laimi, ir vienkārši padomi, ko var izmantot, lai novērstu tālruņa pārkaršanu, kā arī to atdzesētu,» stāsta Tele2 tehniskā servisa vadītājs Gints. «Lai atdzesētu pārkarsušu tālruni, tas jānovieto ēnā un jānoņem vāciņš, ja tāds ir uzlikts, jo tas var kalpot kā siltuma izolators un papildus aizturēt siltumu. Tāpat arī nekavējoties jāaizver visas lietotnes un jāieslēdz lidmašīnas režīms, lai tādas opcijas kā GPS, Bluetooth un Wi-Fi netiktu darbinātas un tiktu saudzēts akumulators. Arī tālruņa izslēgšana var būt kā papildu opcija straujai akumulatora atdzesēšanai. Nekādā gadījumā tālruni nevajadzētu likt ledusskapī vai saldētavā, jo pēkšņas temperatūras izmaiņas var veicināt ekrāna plaisāšanu vai kondensāta veidošanos, kas neatgriezeniski sabojās tālruni.»

    7 iemesli telefona pārkaršanai

    1. Tālruņa turēšana tiešos saules staros

    Nereti mēs tālruni atstājam vai nu mājās uz palodzes, vai automašīnā, kur tālrunis tiek pakļauts tiešiem saules stariem. Pat tad, kad tālrunis saulē ir atstāts uz īsu brīdi, tālruņa akumulators izlādējas krietni ātrāk, kā arī ierīces veiktspēja var tikt neatgriezeniski bojāta, tāpēc visdrošāk tālruni ir turēt ēnā vai vietā, kur saule nespīd tieši virsū.

    2. Pārslogots centrālais procesors

    Ja tālruņa centrālais procesors (CPU) ir pārslogots, tas uzkarsē tālruni no iekšpuses. CPU var salīdzināt ar tālruņa smadzenēm, jo to izmanto tālruņa programmatūras un lietotņu iedarbināšanai. Ja centrālais procesors ir pārslogots, liekot darbināt vairākas lietotnes vienlaikus, tālrunis var ātri pārkarst. Svarīgi ir paturēt prātā, ka CPU aktīvi strādā pat tad, ja kāda no lietotnēm tiek darbināta fonā un konkrētajā brīdī netiek aktīvi izmantota. Šī iemesla dēļ ieteicams pilnībā aizvērt visas lietotnes, kas attiecīgajā mirklī nav nepieciešamas.

    3. Bojāts akumulators vai lādētājs

    Ļoti iespējams, ka esi kādreiz nodomājis, kādēļ tālrunis uzkarst tieši uzlādes laikā. Ir normāli, ja tālrunis uzlādes laikā nedaudz uzsilst, tomēr, ja tas strauji kļūst tik karsts, ka tālrunim pat grūti pieskarties, problēma, visticamāk, jāmeklē bojātā akumulatorā vai lādētāja vadā. Ja novēro šādu problēmu, nekavējoties pārtrauc tālruņa uzlādi.

    4. Nepareizi pielāgoti tālruņa iestatījumi

    Iestatījumi, ko esi pielāgojis savam mobilajam tālrunim, ietekmē tā noslodzi un līdz ar to arī veiktspēju. Piemēram, ekrāna spilgtums un 3D ekrānsaudzētāji apgrūtina tālruņa veiktspēju. Ja tālrunis regulāri uzkarst, ikdienā ieteicams samazināt ekrāna spilgtumu un izvēlēties statisku fona attēlu. Tāpat arī ieteicams izvērtēt, kuras funkcijas ikdienā ir patiesi nepieciešamas un noderīgas un kuras var nelietot.

    5. Spēles palēnina tālruņa veiktspēju

    Ir zināms, ka datorspēles noslogo datora procesoru, bet ne vienmēr aizdomājamies, ka tāpat notiek arī ar mobilo tālruni. Protams, nekas slikts nenotiks, ja ik pa laikam tiks uzspēlēta kāda spēle, tomēr nepārtraukta spēlēšana vairāku stundu garumā var uzkarsēt tālruni, tādējādi radot bojājumus. Jo īpaši tā var atgadīties tad, ja spēlē jaunākās spēles, kurās iekļautas iespaidīgas grafikas.

    6. Video satura straumēšana

    Videoklipu straumēšana tādās lietotnēs kā Netflix, YouTube vai raidījumu skatīšanās tiešsaistē vairāku stundu garumā ir tikpat kaitīga mobilā tālruņa veiktspējai kā spēļu maratons. Jebkas, kas ilgstoši uztur ekrānu apgaismotu un pārmērīgi izmanto tālruņa grafisko procesoru (GPU), izraisīs ierīces uzkaršanu, tāpēc ir ļoti vēlams piedomāt pie tā, cik ilgi bez pārtraukuma tiek lietots tālrunis.

    7. Programmatūras atjauninājumi

    Mobilie tālruņi mēdz uzkarst arī programmatūras atjaunināšanas laikā vai tūlīt pēc tam. Ja atjaunināšanas laikā ir kāda kļūda, kas jānovērš, tas īslaicīgi patērēs vēl vairāk enerģijas. Kad atjaunināšana ir pabeigta un ierīce ir restartēta, tālrunim vajadzētu sākt pamazām atdzist. Ja tā tomēr nenotiek, jāpārliecinās, vai tālrunim nav kāda cita problēma. Vienlaikus nevajadzētu izvairīties no regulāras programmatūru un lietotņu atjaunināšanas, jo tādējādi tiek novērstas un  izlabotas programmatūras kļūdas, kuras potenciāli varētu ietekmēt tālruņa veiktspēju un drošību.

    Kā pārbaudīt tālruņa temperatūru?

    Šobrīd ir pieejamas dažādas lietotnes, ar kuru palīdzību var pārbaudīt tālruņa temperatūru, un tās iespējams lejupielādēt tāpat kā jebkuru citu lietotni. Lai būtu droši, ka tālrunim nepastāv pārkaršanas risks, ir vērts atcerēties, ka optimālā iekšējā temperatūra mobilajiem tālruņiem svārstās no 0°C līdz 35°C, taču arī temperatūra no 36° C līdz 43°C joprojām tiek uzskatīta par normālu. Savukārt, ja temperatūra pārsniedz 43°C, tālrunis ir nekavējoties jāatdzesē.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē