Atbildam uz 10 jautājumiem par jaunizveidoto aplikāciju:
- Kāpēc izmantot Apturi Covid?
Lietotne ir radīta, lai palīdzētu Latvijā ierobežot vīrusa izplatību un ātrāk uzzinātu, vai esi bijis kontaktā ar Covid-19 saslimušo. Izmantojot lietotni, varēsi laikus izolēties, lai neapdraudētu ģimeni, kolēģus, draugus un pārējos iedzīvotājus, kā arī pievērst uzmanību slimības simptomiem un ātrāk vērsties pēc palīdzības, ja nepieciešams. Lai gan šobrīd Latvija uz Baltijas valstu fona saslimšanas ziņā izskatās labi, Latvijas galvenais infektologs Uga Dumpis aicina nezaudēt modrību, jo slimība tomēr ir konstatēta dažādos Latvijas reģionos.
- Cik lietotāju vajag, lai lietotne būtu efektīva?
Saskaņā ar epidemiologu un zinātnieku aplēsēm, pat ja tikai 20% Latvijas iedzīvotāju izmantos lietotni, tas jau būs nozīmīgs atbalsts riska identificēšanai un turpmākai infekcijas ierobežošanai sabiedrībā. Tomēr, jo vairāk iedzīvotāju to izmantos, jo lielāks būs efekts.
- Kā darbojas lietotne?
Lietotne anonīmi ar Bluetooth tehnoloģiju piefiksē tuvumā (ap 2 metri un ilgāk par 15 minūtēm) esošos viedtālruņus, kuros arī darbojas šī lietotne. Fiksētā informācija glabājas lietotāja viedtālrunī un pēc 14 dienām automātiski dzēšas.
Bluetooth funkciju pēc izvēles var ieslēgt un izslēgt bez ierobežojuma. Tomēr, lai lietotne darbotos pēc iespējas objektīvāk – aktivizēt šo funkciju ir īpaši svarīgi, ja cilvēks dodas ārpus savas dzīvesvietas un apmeklē publiskas vai citādi sabiedriski aktīvas vietas, kur ir iespējams potenciāli nejaušs vai neapzināts kontakts ar Covid-19 saslimušu cilvēku. Lai taupītu telefona uzlādes enerģiju, bluetooth var izslēgt, piemēram, ja ilgāku laiku cilvēks atrodas vienatnē vai dodas gulēt. Uzsākot aktīvas gaitas, būtiski šo funkciju atkal atcerēties telefonā ieslēgt.
Neatkarīgi no tā, vai lietotni izmanto vai neizmanto, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), kuras pārziņā ir lietotnes izmantotāja personas dati, sazinās ar iedzīvotājiem, kam ir apstiprināta saslimšana ar Covid-19.
Šo informāciju SPKC saņem nevis no lietotnes, bet no ārstniecības iestādēm. Ja saslimušais izmanto lietotni, SPKC nosūtīs kodu, ko varēs ievadīt lietotnē, lai aktivizētu anonīma paziņojuma nosūtīšanu fiksētajiem kontaktiem, kam bijis inficēšanās risks. Paziņojuma saņēmējam netiek atklāta paziņojuma izsūtītāja identitāte. Tāpat saslimušajam nav pieejama informācija, kas ir paziņojuma saņēmēji.
- Kāda informācija tiek izmantota lietotnē?
Lietotnes darbība balstās uz šifrētiem datiem, kā arī brīvprātīgas lietošanas principu. Bluetooth fiksētie kontakti glabājas tikai lietotāja viedtālrunī kā šifrēti kodi un nav pieejami ne pašam lietotājam, ne arī lietotnes izstrādātājiem. Tie tiek dzēsti pēc attiecīgā 14 dienu perioda.
Lietotnē pēc izvēles var norādīt savu kontakttālruni. To SPKC saņems tikai tad, ja lietotājam pienāks paziņojums par saskari ar Covid-19. Norādot kontakttālruni, SPKC būs iespēja sazināties ar lietotāju, tostarp par nepieciešamību izolēties vai meklēt papildu medicīnisko atbalstu simptomu gadījumā. SPKC būs pieejami šādi dati: tālrunis, saskares datums, signāla stiprums, saskares ilgums.
Lietotne nesaņem un neglabā informāciju par lietotāju atrašanās vietu un precīzu kontakta laiku.
Lietotne nezina un nevar atklāt lietotāja un kontaktpersonu atrašanās vietas datus.
- Ko darīt, ja saņemu lietotnes paziņojumu, ka man bijusi saskare ar Covid-19 saslimušo?
Lai pārliecinātos, ka nevari inficēt citus, SPKC iesaka pašizolāciju un vērot, vai neparādās Covid-19 slimības simptomi. Tuvas kontaktpersonas statusu piešķir tikai SPKC. Ja lietotnē esi norādījis telefona numuru, SPKC sazināsies un izstāstīs par tālāko rīcību.
- Vai lietotni izmantot ir droši?
Lietotne izstrādāta sadarbībā ar Cert.lv un Datu valsts inspekciju, ievērojot Eiropas datu aizsardzības principus un drošības regulējumu. Papildu drošībai tiek rekomendēts regulāri veikt viedtālruņa programmatūras un lietotnes atjauninājumus.
- Kā darbojas Bluetooth?
Bluetooth ir neliela rādiusa bezvadu saziņas tehnoloģija, ko izmanto viedtālruņos, bezvadu austiņās un viedpulksteņos. Tagad Bluetooth ir risinājums arī lielākajai daļai pasaules kontakta fiksēšanas lietotņu, jo ļauj to izdarīt šifrētā veidā. Lai tas darbotos efektīvāk un mazāk noslogotu ierīču baterijas, arī viedtālruņu programmatūras izstrādātāji Apple un Google optimizē Bluetooth izmantošanu. Lai izmantotu lietotni, Bluetooth viedtālrunī ir jābūt ieslēgtam, jo bez tā lietotne nedarbosies.
- Kam noteikti vajadzētu lejuplādēt lietotni?
Lietotni noteikti vēlams lejuplādēt cilvēkiem, kas apmeklē pasākumus un nodarbības telpās, un tiem, kas šķērsojuši Latvijas robežu. Svarīgi apzināties, ka līdz ar iespēju ceļot, saslimšanas riski palielinās.
Lietotne šobrīd paredzēta izmantošanai tikai Latvijā.
- Kāpēc jānorāda savs tālruņa numurs?
Ja kontakttālrunis lietotnē nav norādīts, SPKC nav iespējas sazināties ar lietotnes lietotāju. Kontakttālruni SPKC saņem tikai tad, ja lejuplādējot lietotni, cilvēks to ir norādījis. SPKC tas kļūst redzams tikai gadījumā, ja telefons ir fiksēts kā potenciālais Covid-19 kontakta gadījums. Līdz tam informācija par norādīto kontakttālruni SPKC nav pieejama un netiek izmantota.
- Vai lietotni var lejuplādēt arī bērni?
Ja telefona lietotājs vēl nav sasniedzis 14 gadu vecumu, lietotni drīkst izmantot tikai ar vecāka vai cita tiesiskā pārstāvja ziņu.
Citus aktuālus un noderīgus materiālus lasi jaunākajā IEVAS Padomu avīzes numurā: