Spožo stikliņu impērija – Svarovski dzimtas veiksmes stāsts
Jauniņais Daniels Svarovskis vēlējās radīt skaistas stikla rotaslietas, kas izskatītos ne sliktāk par tām, kurās iestrādāti dārgakmeņi. Bet garās dzīves laikā viņš ar ģimenes atbalstu izveidoja biznesa impēriju Swarovski.
Foto: Wikimedia Commons un no publicitātes materiāliem
Pārsteidzošais muzejs
Vai kaut uz dienu vēlaties nokļūt pasakā? Tad ceļojuma plānos atzīmējiet Austriju, kur netālu no Insbrukas atrodas spoža un pārsteidzoša kristāla pasaule, kuras oficiālais nosaukums ir Swarovski Kristallwelten. Lai arī atklāta uz varenā uzņēmuma Swarovski simtgadi 1995. gadā, tas, ka šis nav parasts muzejs, kur plauktos salikti firmas gadu gaitā ražotie izstrādājumi, top skaidrs uzreiz pie ieejas. Tā ir neparasta: ar zāli apaugusi iespaidīga izmēra milža galva ar lielām kristāla acīm, bet pavērtā mute ir strūklaka – no tās plūst ūdens straume. Mākslinieks Andrē Hellers izdomāja šīs vietas koncepciju – tas ir kā stāsts par milzi, kurš iznāk no pazemes un ierauga kristāla pasaules brīnumus, kas viņam jāiepazīst. Līdz ar milzi arī apmeklētāji 18 zālēs un parkā var apskatīt dažādu izmēru, formu un krāsu kristālus un to, cik daudzveidīgi tos iespējams izmantot. Pieaicinātie mākslinieki, dizaineri un arhitekti no kristāliem radījuši skulptūras un citus unikālus mākslas darbus, miniatūrus ēku atveidojumus, sarežģītus musturus, lidojošos objektus utt. Ieejot milzīgajā kristāla kupolā, kas sastāv no 595 spoguļiem, rodas iespaids, ka tu stāvi kristāla iekšienē.
Rotaslietas spožumā neatpaliek no dārgakmeņiem, toties ir daudz lētākas.
Citā ekspozīcijas daļā atdots gods uzņēmuma sadarbībai ar kino industriju un dažādiem māksliniekiem. Te var apskatīt kristāla kurpīti, kas derēja kā uzlieta aktrisei Lilijai Džeimsai filmā Pelnrušķīte, Eltona Džona ar baltiem kristāliem rotātos zābakus, filmā Titāniks izmantoto brīnumskaisto kaklarotu…