
Nils Sakss Konstantinovs: Šobrīd ir daudz vīriešu, kuri kļūst par mūžīgajiem pusaudžiem
Par savu viedokli psihoterapijas speciālists Nils Sakss Konstantinovs saskāries gan ar agresīviem uzbrukumiem, gan tiešiem mēģinājumiem graut reputāciju. Tomēr viņš joprojām nepeld pa straumei un nelokās līdzi jauniem vējiem. Mēģinām šķetināt, kur mūsdienu pasaules sarežģītajā vienādojumā atrodas vīrietis.
Foto: Matīss Markovskis. Vide: XCELSIOR dizaina salons
– Nil, kas šobrīd notiek vīriešu pasaulē?
– Ir vairākas pasaules – jauno vīriešu, brieduma, labi realizējušos un arī pazudušo vīriešu pasaule. Katrā notiek dažādi procesi.
– Kas ir pazudušie vīrieši?
– Tie, kuriem neizdodas atrast vietu – hierarhijā, sabiedrībā, attiecībās. Pazušana var būt ļoti dažāda – vielās, alkoholā, spēļu zālē, cietumā. Var pazust nerealizējoties, dzīvojot savā pasaulē un nejūtoties laimīgi un piepildīti.
– Šie vīrieši domā, ka ir dzimuši neveiksminieki?
– Visvairāk zinu par jaunākiem vīriešiem, jo ar viņiem strādāju. Bet – jā, daudzi jau kopš agrīniem gadiem domā, ka ir dzimuši neveiksminieki. Psiholoģiski saprotams, kā tas var rasties. Vīrietim ir ļoti svarīga hierarhija – nepārtraukti meklējam savu vietu. Ja neizdodas iekļauties, piemēram, klasē vai mājās, viss negatīvais tiek vērsts pašam pret sevi – esmu neveiksminieks. Un pasaule to it kā apstiprina: jā, tu tāds esi.
Ir divas lielas neveiksminieku kategorijas – vieni, kas interpretē, ka ir neveiksmīgi attiecībās, un otri, kas uzskata, ka ir neveiksminieki finansēs, turklāt šīs kategorijas bieži sakrīt.
Vīrietim depresija visbiežāk rodas brīdī, kad viņš zaudē vietu, izkrīt no aprites.
Zinātniski tas nekad nebūs pilnīgi skaidrs, bet izskatās, ka brīžos, kad gadās neveiksmes un sākam zaudēt, bioķīmiskie procesi smadzenēs izmainās, tāpēc jūtamies vēl sliktāk. Izklausās skarbi, bet tas varētu būt arī evolucionārs mehānisms – izņemt no aprites mazāk veiksmīgos, lai atstātu enerģiskākos, dzīvīgākos un spējīgākos.