Attiecību speciālists Gatis Līdums: Dzīvi vari sačakarēt tikai tik reižu, cik vari
Ejot uz sarunu ar Gati, zināju, ka intelektuāli būs ārkārtīgi interesanti, jo viņa zināšanu lauks ir plašs, bet viņš gribēs arī pacīkstēties, nekautrēsies provocēt vai nepiekrist. Viņš mudina rakt dziļāk un tad – vēl drusciņ dziļāk. Gatis runā un raksta par tēmām, ko citi neuzdrošinās cilāt, viņš arī nebaidās paust savu viedokli – pieklājīgi, bet reizēm paskarbi. Gatim jau ir viena grāmata par pāru attiecībām, kas izpelnījusies lasītāju un kolēģu atzinību, nu ir jauna – par krāpšanu. Un Gatis atkal iet neiestaigātas takas: uz sānsoli aicina paskatīties kā uz iespēju attiecības aiznest jaunā intimitātes un tuvības līmenī. Kā pārim kļūt stiprākiem.
Foto: Ieva Andrupe. Stils: Laila Trilopa
– Savā jaunākajā grāmatā Pāru lielais (iz)aicinājums, kas ir par krāpšanu, tu piemini senčus – esi tālu izpētījis dzimtas koku. Kāpēc tev tas bija svarīgi?
– Redzi, ja studē ģimenes sistēmisko psihoterapiju, šie jautājumi interesē vēl jo vairāk. Tēva pusē dzimtas kokā tiešām esmu aizracies aptuveni līdz 1820. gadam. Abi manas ģimenes zari nāk no Kurzemes.
– Tev šī Latvijas daļa esot cieši sirdī.
– Līdz deviņpadsmit gadiem vasaras pavadīju Kurzemē. Pārējos mēnešus Rīgā, skolu izjutu kā drausmīgu ciešanu laiku. Kultūras formācijā esmu kurzemnieks. Ja dzirdu «jāiet i cierēt», sirds iesilst, un es zinu, ka runā manējie.
Nesen abi mani vecāki devās mūžībā. Jo vairāk reflektēju, jo saprotu, cik patiesībā viņi bija absolūti elitāri. Kā citplanētieši! Viņu domāšanas musturi bija neraksturīgi septiņdesmitajiem, kad augu.
Es nenosodu cilvēkus, kas ir šķīrušies. Man tikai gribas, lai sabiedrībā ir vairāk labu piemēru, lai tie neirozinātniskā līmenī atstāj nospiedumu un kodē uz labām lietām.