Pansija pilī autors Anšlavs Eglītis un viņa sievietes. Kaislības latviešu gaumē

Spožais švīts no Latvijas pirmās brīvvalsts laika kultūras elites – literāts, gleznotājs, žurnālists. Spožo romānu Homo novus un Pansija pilī autors. Augšup, lejup, te gaiša, te traģiska – tāda bija arī viņa dzīve. Šis būs stāsts par Anšlava Eglīša dzīves izcilajām sievietēm.
Ineta Meimane
Ineta Meimane
Foto: Lauris Aizupietis (kadrs no filmas «Pansija pilī» uzņemšanas) un Wikimedia Commons

Marija

No interesantas ligzdas pasaulē ienāk Anšlavs, ģimenē mīļi saukts par Ansi, – kopš dzimšanas ieelpo kultūras un mākslas vidi. Tēvs ir ekscentriskais dekadentu vadonis Viktors Eglītis, jauno rakstnieku skolotājs, modernisma ieviesējs. Plecīgs, muskuļots vīrs. Māte – viena no pirmajām akadēmiski izglītotajām sievietēm Latvijā, smalkā, inteliģentā gaišmate Marija Eglīte, dzimusi Stalbova. Franču valodas zinātāja, skolotāja, sapņoja par pianistes karjeru. 

Marijas skaistumu pielūguši daudzi, apdzejojuši daudzi, tostarp kaislīgi mīlējis komponists Emīls Dārziņš. Leģendas vēstī, ka visu, kas mūziķa daiļradē bijis skumji smeldzīgais, viņš ir veltījis Marijai: gan liriski skumjo dziesmu Vēl tu rozes plūc ar Blaumaņa tekstu, gan, izsāpot atraidījumu, – Melanholisko valsi

Bet Marija iemīlējās Emīla draugā – ambiciozajā Eglītī, seksuālajā brīvo attiecību guru. Iemīlējās līdz apmātībai. Mīļotajam gan – pār jūtām dominēja kaisle. 

Lai turpinātu lasīt, reģistrējies!

Iegūsti piekļuvi labākajam saturam, jaunumiem par Tev interesējošām tēmām, podkāstiem un citiem jaunumiem mūsu portālā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē