Piena donore Zane: Iespējams, tieši šobrīd kāds jaundzimušais saņem manu pieniņu
Šopavasar atklāja Latvijā pirmo Mātes piena banku, un divu meitu māmiņa Zane Freimane ir viena no pirmajām sievietēm, kas brīvprātīgi apņēmusies savu ikdienas pienākumu sarakstu papildināt ar vēl vienu darbiņu, ik dienu sarūpējot piena devu, ko ziedot priekšlaikus dzimušiem mazuļiem. Viņa ir piena donore.
Foto: Māris Kreicbergs
Šaubījos, vai es vispār derēšu kā piena donore, vai spēšu pieniņu regulāri atslaukt un ziedot, jo, lai to darītu, kaut nelielai piena rezervītei tomēr jābūt.
Palīdzēt vistrauslākajiem
«Patiesībā neviena grūtniece nav pasargāta no pirmslaika dzemdībām,» saka Zane Freimane, uzsverot, ka piena banka šādos gadījumos ir kā drošības spilvens. Pat ja sievietei nāktos pieredzēt pāragras dzemdības un ar savu jaundzimušo ilgāku laiku uzturēties slimnīcā, viņa tagad var justies droša, ka bērniņš nepaliks bez mātes piena – katra lāse dzīves pirmajos brīžos ir zelta vērtē, palīdz augt, pieņemties spēkā un attīstīties.
Topošā bērnu ārste Zane šobrīd ir mamma uz pilnu slodzi, audzina divas meitiņas – trīsgadnieci Paulu un Loretu, kurai ir 7 mēneši. Zane pati ir vecākais bērns saviem vecākiem, viņai ir trīs jaunākas māsas, tāpēc jau no bērnības zemapziņā dziļi iesakņojusies atbildības sajūta, ka vienmēr jāuzņemas rūpes par mazāko, trauslāko, neaizsargātāko.
Zanei atlicis vien pusotra gada rezidentūrā, lai kļūtu par sertificētu pediatri. «Bet pagaidām man rezidentūra pediatrijā turpinās tepat mājās – audzinot meitas,» viņa smejas. Vēl pirms bērna kopšanas atvaļinājuma, mācoties rezidentūrā, Zanei bija iespēja gūt pieredzi slimnīcā, strādājot nodaļā, kur ārstē priekšlaikus dzimušos. «Darbs intensīvajā terapijā un reanimācijā ir trausls kā porcelāns, bet vienlaikus – augstākā pilotāža medicīnā. Nekad nav iespējams precīzi zināt, kādas ir šo mazulīšu izredzes izdzīvot.