Vilnis Štrams: Lai Pāvilosta nepārvērstos par vasaras rezidenci tikai uzdzīvotājiem
Mākslinieku rezidenču centrs PaiR Pāvilostā ir zvērinātas advokātes, laikmetīgās mākslas centra KIM? padomes locekles Vitas Libertes, arhitekta Viļņa Štrama un mākslas zinātnieka Jāņa Borga lolojums. Pāvilostā tas iegulst tik dabiski, ka pat iedzimtajiem pāvilostniekiem nerada nekādus iebildumus.
Foto: no izdevniecības Žurnāls Santa arhīva (Madara Gritāne) un Ieva Andersone
Mākslinieku rezidenču centra PaiR dosjē
- Atrodas Dienvidkurzemes novada Pāvilostā.
- Apsaimnieko fonds VV Foundation.
- Komanda – Vita Liberte, Vilnis Štrams, Jānis Borgs.
- Piedāvā rezidences dažādu radošo profesiju pārstāvjiem.
- Galerijā organizē laikmetīgās mākslas izstādes.
- Sadarbojas ar vietējām audējām.
- Atrodams starptautiskās mākslinieku rezidenču platformās Eiropā un citur pasaulē.
Lai Pāvilosta nepārvērstos par vasaras rezidenci tikai uzdzīvotājiem, saules un dzērienu patērētājiem, gribējām izveidot vietu, kur pulcēt kultūras un mākslas draugus.
«Svarīgi, ka laikmetīgā māksla aktualizē svarīgas problēmas,» sarunā vēl pirms kara Ukrainā teica Vilnis. Sākoties agresora uzbrukumam, centra apsaimniekotājs – fonds VV Foundation – nāca klajā ar piedāvājumu rezidenču centra telpās dzīvot un strādāt radošiem cilvēkiem no Ukrainas. Četriem māksliniekiem Pāvilostā bija iespēja uzturēties martā, četriem – aprīlī.
Rezidenču centrs sācis strādāt pirms aptuveni gada, kad tika pabeigta kādreizējās ambulances ēkas renovācija. Īpašums pieder pašvaldībai. Pēc jaunā veselības un sociālās aprūpes centra atvēršanas Pāvilostā tas aptuveni divus gadu desmitus bija stāvējis tukšs. Interesentu netrūka, tomēr domes deputāti un vietējie iedzīvotāji viņu plānus noraidīja. Pastāvēja bažas, ka potenciālajiem nomniekiem īpašums piejūras pilsētā vajadzīgs personiskā labuma gūšanai.
Vitai un Vilnim Pāvilostā sava māja ir jau no laikiem, kad par šo mazpilsētu interesējās tikai sērfotāji. Laika gaitā viņiem ar pašvaldību izveidojās labas attiecības. «Lai Pāvilosta nepārvērstos par vasaras rezidenci tikai uzdzīvotājiem, saules un dzērienu patērētājiem, gribējām izveidot vietu, kur pulcēt kultūras un mākslas draugus,» stāsta Vilnis. Prezentējot domes deputātiem ideju par rezidenču centru, kurā būtu arī laikmetīgās mākslas galerija un telpas vietējām audējām, fonds VV Foundation guva akceptu un īpašuma nomas tiesības uz 12 gadiem.
Ar pietāti pret vēsturi
120 gadu veco ēku vispirms bija nepieciešams iztīrīt, tikai tad varēja ķerties pie atjaunošanas. Respektējot tās seno vēsturi un domājot par ilgtspēju, jaunie saimnieki ne brīdi neapsvēra iespēju koka stāvbūvi nojaukt. Būdams arhitekts, renovācijas projektu izstrādāja pats Vilnis.