Siltumnīcas ģenerāltīrīšana. Pieredzē dalās agronome Mārīte Gailīte
Rūpīgi iztīrīta un dezinficēta siltumnīca ir priekšnosacījums veselīgai ražai nākamgad. Aiziet!
Foto: Shutterstock
Konsultē MĀRĪTE GAILĪTE,
agronome un dārzeņkopības eksperte
Ja uz sienām ir saaugušas aļģes, tās var nomazgāt ar birsti un trauku mazgāšanas līdzekli. Nav jābaidās, ka tas nonāk augsnē, – augiem tas nekaitēs.
Kad?
Pēc visas ražas novākšanas un vienlaikus – kamēr gaiss vēl ir pietiekami silts un rokas nesalst.
Svarīgi, lai augi tīrīšanas brīdī vēl ir pietiekami veseli ar daudzmaz zaļām, nevis papīra sausām lapām. Šo nosacījumu gan mēdz būt grūti izpildīt, jo tieši septembrī gurķi kļūst ļoti garšīgi, pat saldi un kraukšķīgi. Tas ir saistīts ar vēsām naktīm, kad augļos un dārzeņos uzkrājas vairāk cukuru, nekā tas bija karstajā jūlijā. Protams, audzētājam gribas paildzināt ražas vākšanas laiku, kaut arī uz lapām ir jau bagātīgi attīstījusies gan īstā, gan neīstā miltrasa. Nokaltušās lapas viegli sairst, un to sīkās atliekas nav iespējams uzlasīt visas līdz pēdējai, tāpēc palielinās infekciju saglabāšanās risks.
Kāpēc?
Galvenokārt – kaitēkļu apkarošanai.
• Šogad vasaras beigās amatieru siltumnīcās vēsā augusta dēļ ir mazāk tīklērču un baltblusiņu, tomēr audzētājam jāatceras, ka šie kaitēkļi mēdz pārziemot koka konstrukcijas spraugās un augsnes virskārtā. Nav jēgas cīnīties ar lidojošajām baltblusiņām (Trialeurodes vaporariorum), tās tāpat nespēj pārziemot.