Sakuru rozā mākoņi. Audzēšanas padomi un šķirņu ceļvedis
Aprīļa beigās un maija sākumā arī Latvijā uzzied Japānas ķirši. Reti kurš paliek vienaldzīgs pret to skaistumu, daudzi dodas apbrīnot rozā mākoņus uz Uzvaras parku, Rucavas arborētumu vai Rūjienu, kur to ir visvairāk.
Foto: Gvido Kajons, no Nacionālā botāniskā dārza un Ināras Bondares personiskā arhīva
Iesaka
Ināra Bondare,
dendroloģe, Rucavas arborētuma veidotāja
Dekoratīvais ķirsis ir viens no pavasara vēstnešiem ne tikai Japānā, bet arī Latvijā. Tas ir ļoti elegants koks, kas rada viegluma un pacilātības sajūtu. Nacionālajā botāniskajā dārzā pirmās sakuras iestādīju jau pirms 30 gadiem, bet pirms 25 gadiem sāku audzēt arī Rucavas arborētumā, kur tās pašlaik jūtas ļoti labi. Kad pēc garās ziemas sakuras sāk ziedēt, mana dvēsele gavilē. Vēl krāsaināku skatu uzbur cīrulīši, ko esmu iestādījusi zem tām. Vienīgi žēl, ka sakuru ziedlapiņas ātri, apmēram nedēļas līdz desmit dienu laikā, nobirst, radot sajūtu, ka dzīve ir īsa un skaistums – pārejošs.
Latvijā iesaku stādīt tikai uz vietējiem potcelmiem potētas sakuras, lai ir labi attīstīta sakņu sistēma un ziemcietība.
Labāk uz vietējiem potcelmiem
Sakuras jeb Japānas dekoratīvie ķirši Latvijas apstākļos ir eksotika, kas pieder pie Prunus jeb plūmju ģints. Jārēķinās, ka Tālajos Austrumos ir pilnīgi citāds augsnes sastāvs nekā Latvijā, tur augsne satur vulkāniskos pelnus.