Raža ar skaistumu iet roku rokā. Kā audzēt un kopt vīnkoku
Izveidot ar vīnogām noaugušu pergolu un tad zaļā paēnā laiski atgulties šūpuļkrēslā un noskatīties, kā pa dīķa rāmumu slīd gulbju pāris… Idilliska ainiņa, kas nemaz nav nereāla, ja zina, kā to izdarīt.
Foto: Shutterstock
Sapnis apaudzēt lapeni tikai smukumam, lai nekas nebūtu jādara un lai vīnkoks aug kā mežonis, ir ilūzija.
«Ražas laikā apmeklētāju interese par mūsu lapeni ir ļoti liela,» pieredzē dalās Kroņauces agronoms un vīnkopis Edgars Zihmanis, kuram pieder viena no Latvijā lielākajām kultūrvīnogu šķirņu kolekcijām. «Var jau saprast – tā patiesi izskatās iedvesmojoši. Turklāt ‘Tērvetes Zilā’, kas noklājusi visu lapenes jumtu, smaržo – karstā vasaras dienā jūt ogu aromātu. Pie lapenes aug arī ‘Supaga’, bet mazāk. ‘Tērvetes Zilās’ zilās ogas krāšņāk izskatās, kamēr zaļās uz lapu fona nevar redzēt. Tas ir Amerikas sugas vīnkoks, kas pēc būtības ir tuvu stāvošs meženim, līdzīgs ‘Zilgai’, bet ar garšīgākām ogām.
Dekoratīviem nolūkiem – lai apaudzētu lapenes, arkas, terases, balkonus, žogus, neizskatīgas saimniecības ēkas, pagrabus – piemēroti Amerikas vīnkoki (Vitis labrusca), Amūras vīnkoki (Vitis amurensis) un krustojumi ar mežeņiem – ‘Alfa’, ‘Tērvetes Zilā’, ‘Skujiņa 675’, ‘Supaga’.