Kā mājās izaudzēt mikrozaļumus? Iesaka Zaļumu Dace
Draudzenei stāstu, ka mana jaunā gada apņemšanās ir uz palodzes audzēt zaļumus. Un tūlīt pat dzirdu pretjautājumu – tu audzēsi dīgstus vai mikrozaļumus? Vai tad tas nav viens un tas pats?! Izrādās, nav gan. Šoreiz noskaidrosim visu par mikrozaļumiem.
Foto: Shutterstock
Iesaka DACE DAMBERGA
• Audzē mikrozaļumus Talsos, piegādā tos pircējiem un veikaliem Zemgalē, Kurzemē un Rīgā.
• Dalās mikrozaļumu audzēšanas un lietošanas idejās savā Instagram kontā @daceszalumi.
Mikrozaļumiem var būt problēmas ar izvēdināšanos, tāpēc ir svarīgi izvēlēties vieglu un gaisīgu augsni.
Līdzīgi atšķirīgie
Atzīšos – arī es sākumā jaucu diedzējumus ar mikrozaļumiem. Šķita, ka tas ir viens un tas pats, jo abos gadījumos viss sākas ar sēkliņu, un tomēr mērķis katrai metodei ir cits – dīgsti ir pāris milimetru gari asniņi, un tos lieto uzturā ar visu sēklu, turpretī mikrozaļumus ēd, kad tie izstiepušies vismaz piecu centimetru garumā un bez sēklas.
Kādas vēl ir atšķirības? Dīgstus iegūst, sēklas diedzējot traukā bez augsnes, tās regulāri noskalojot ar ūdeni, bet mikrozaļumu audzēšanai nepieciešama augsne. Lai sēkliņas pārvērstos dīgstos, gaisma nav vajadzīga, bet, lai izaugtu lekni mikrozaļumi, gaismai ir liela nozīme. Jārēķinās, ka trauciņā ar dīgstiem augstā mitruma līmeņa dēļ var veidoties pelējums un nelabvēlīgas baktērijas, bet mikrozaļumu audzēšanas procesā tā nenotiek. Taču reizēm gadās, ka kāds par pelējumu notur sēklu izdīgušās saknītes, kas arī izskatās kā smalks, balts tīklojums vai kā pelējumam līdzīga pūciņa. Satraukumam nav pamata, tā ir tikai sakņu sistēma! Secinājums? Mikrozaļumus audzēt ir drošāk un arī vieglāk.