Gribu saldu skābo ķirsi! Šķirnes, padomi un praktiski ieteikumi
Jūlijs ir īstais brīdis, kad tos visus nogaršot un izlemt: «Jā, šo es stādīšu arī savā dārzā!» Ja ķirsis aug konteinerā, to var stādīt arī tagad. Bet – dažas nianses tomēr jāzina. Arī tas, ka ķirsis būs jāveido.
Foto: Shutterstock
Iesaka
DAINA FELDMANE,
Dārzkopības institūta
Agrotehnisko pētījumu un šķirņu izvērtēšanas nodaļas vadošā pētniece.
Kas labs skābajos ķiršos?
• Bagāti ar organiskajām skābēm un kāliju.
• Dabisks līdzeklis muskuļu sāpju remdēšanai un saldam miegam.
• Bagāti ar dažādiem antioksidantiem, kuru vidū īpaši nozīmīgs ir antocianīns. Antioksidanti piesaista veselībai kaitīgos brīvos radikāļus – skābekļa savienojumus, kas rodas ultravioleto staru un vides piesārņojuma ietekmē un sekmē tādas bioķīmiskas reakcijas, kas bojā tava organisma šūnas un veicina mutācijas, paātrina ādas novecošanu.
• Satur C vitamīnu, bēta karotīnu un B grupas vitamīnus.
• Zinātniski izpētīts, ka skābie ķirši mazina podagras attīstības risku. Regulāra ķiršu sulas dzeršana (precīzāk – tajā esošais antocianīns) samazina urīnskābes līmeni, bet tieši tā izraisa podagru – visai izplatītu locītavu un vielmaiņas slimību, kuras raksturīgākā pazīme ir sāpes kājas īkšķī, kas sevišķi pastiprinās naktīs.
Vienu vai vairākas?
Skābo ķiršu šķirnes lielākoties ir daļēji pašauglīgas – var stādīt vienu koku, un tas ražos, tomēr vairāk augļu aizmetīsies, ja līdzās būs cita skābo ķiršu šķirne. Pašauglīgas ir ‘Bulatņikovskaja’, ‘Šokoladņica’, ‘Pamjatj Jenikejevu’, ‘Molodjožnaja’ – labi ražo vienas un labi apputeksnē citus. Dažas šķirnes ir pašneauglīgas – ‘Žukovskaja’, ‘Zentenes’ –, tām noteikti vajag līdzās citu šķirni, lai veidotos augļi.