Foto: Viņi dejoja? Nē, cēla māju vienu vasaru! Ciemos pie Paulas un Martina
Latvijas dienvidrietumu tālākajā teritorijā, kur piejūras zemienes Bārtavas līdzenums un Papes ezers iezīmē Papes dabas parka teritoriju, uz dzīvi pārcēlušies dizaineri Paula Pasīte-Muiteniece un Martins Muitenieks. Četru mēnešu laikā pašu un vietējo palīgu rokām viņi Papes Ķoņu ciemā uzbūvējuši māju, izmantojot tikai dabiskus materiālus.
Foto: Māris Lapiņš
Latvijas un Eiropas kontekstā Papes dabas teritorija ir reti savdabīga, apstākļi – dažkārt pat ļoti sūri, bet cilvēkos tas atstājis lielas izturības un apņēmības nospiedumu, kā arī licis apgūt tieši šai teritorijai raksturīgus māju būvniecības paņēmienus. Pape pievelk sev līdzīgos, tāpēc dienā, kad Martina tēvs Māris Muitenieks piedāvājis uzbūvēt te māju, jaunieši nešaubīgi piekrituši. Ēkas projekts tapis pēc Paulas zīmējumiem, kur pielietojums bija skaidri nolasāms katram centimetram, bet vizuālo veidolu galvenokārt noteica vide, klimatiskie apstākļi un kultūrvēsturiskās māju būvniecības tradīcijas.
300 kilometri līdz jaunajām mājām
Pēc tam, kad Paula bija absolvējusi vidusskolu, abi ar Martinu sāka veidot savu kopīgo dzīvesvietu Rīgā, Ķengaragā. Pa dzīvokļa logu bija redzams dīķis, kurā kurkstēja vardes, blakus – Daugava. Šķitis, ka nekas labāks nevar būt. Tomēr kovidlaika ierobežojumu ietekmē dzīve pamainījās – Martins atbrauca uz Papi palīdzēt tētim, bet Paula Rīgā rakstīja savu bakalaura darbu. «Mūsu interesi jau bija paspējis piesaistīt YouTube kanāls Living big in tiny house. Doma, ka pašiem jārealizē kaut kas līdzīgs, kļuva arvien neatlaidīgāka, līdz vienu dienu Martins man zvanīja un jautāja, vai es gribētu uzbūvēt māju Papē. Jā, labi, kāpēc gan ne?» nevilcinājās Paula.
Mēs zinājām, ka mūsu dzīvesveidam, mūsu filozofijai atbilst maza, superfunkcionāla un tai pat laikā dizainiski garšīga māja.
Lēmums bija spontāns, bet tam sekoja mērķtiecīga rīcība. Redzējums un prasības abiem ar vīru pilnībā sakrita. «Mēs zinājām, ka mūsu dzīvesveidam, mūsu filozofijai atbilst maza, superfunkcionāla un tai pat laikā dizainiski garšīga māja. Abi esam dizaineri, mums ir ļoti svarīgs interjers – kā tas saskan ar eksterjeru. No tā visa, ko mēs bijām redzējuši un par ko runājuši, es izvilku vidējo aritmētisko. Martins, protams, akceptēja, un tad jau savas skices es nodevu tālāk detalizēta projekta izstrādāšanai,» entuziasma pilno procesu atceras Paula.