FOTO: Viņam ir tikai 17 gadi, bet viņa augu kolekcija aptver teju visu pasauli 1
Todien rudens saule Plieņciemā vēl pamatīgi silda, un mēs, eksotisku augu ieskauti, sēžam uz sasilušas otrā stāva terases. Stāstot par savu augu kolekciju, septiņpadsmitgadīgais MIKS RIEKSTS-HOFMANIS gluži vai apved apkārt pasaulei – lieliskās ģeogrāfijas zināšanas vijas ar latīniskiem nosaukumiem un pārsteidzošiem stāstiem par viņa un augu satikšanos. Bērnības hobijs nu pārvērties dzīvesveidā, un nav šaubu – cilvēks ir savā īstajā vietā.
Foto: Lauris Aizupietis
Dzeltenie ziedi uzplaukst ap Jāņiem un, sasilstot pusdienlaika saulē, sāk smaržot pēc vītinātās spāņu fuet desas.
«Kad es stāstu, ka man ir sava augu kolekcija, cilvēki dažkārt nodomā – eh, cik garlaicīgi, jo šķiet, ka mani augi ir sažāvētas lapas herbārijā. Taču tie dzīvo te, Plieņciemā, uz šīs terases, un ir arī ar praktisku pielietojumu – čili, guavas, garšīgās vīģes,» stāsta Miks, bilstot, ka vairākiem viņa kolekcijas eksotiskajiem eksemplāriem pat nav iespējams noteikt vērtību. Piemēram, Furcraea foetida, mūžzaļu augu, ko mēdz dēvēt arī par Maurīcijas kaņepi, Mika tētis, kurš ir jūrnieks, viņam atvedis no Reinjonas salas Indijas okeānā, ievācot to tieši dabā.
Savai vienpadsmitgadīgajai māsai puisis šobrīd uzticējis vienu no pasaulē retākajiem augiem – viņas istabā dzīvo Dendroseris litoralis. «Augumā nelielais mūžzaļais koks astoņdesmitajos gados bija palicis vien trijos eksemplāros visā pasaulē, uz augstas klints Klusajā okeānā, Robinsona Krūzo salā. Tur tam klāt netika kazas, kas, reiz salā ievestas, iznīcināja visu unikālo floru. Pieļauj, ka vīrietis, kas tika izmests uz šīs vientuļās salas un bijis prototips Robinsonam Krūzo, visticamāk, pārticis arī no šī auga lapām,» stāsta Miks. Koka sēklas viņš ieguvis no kāda pieredzējuša angļu kolekcionāra, un šobrīd tā eksistence pārsvarā balstoties tieši uz privātajām augu kolekcijām.