Foto: Kuršu ciems Bandava, kuru var atrast tikai ar gida palīdzību
Aptuveni pussimt kilometru attālumā no Liepājas top senais kuršu ciems Bandava. Tas iecerēts kā dzīvās vēstures un kultūras pasākumu norises vieta. Pirmais pasākums notika pavisam nesen – augusta beigās –, un saimniekiem ideju vēl ir daudz. Tāpat kā darba.
Foto: Ieva Andersone
Mājas dosjē
- Atrodas Dienvidkurzemes novada Kazdangas pagasta Upīšos.
- Apsaimnieko biedrība Alternatīvās kultūras centrs Krauklis.
- Komandas kodols: Uģis Pucens, Juris Ņečajevs un Valdis Bērzvads.
- Bandava stāsta par kuršu dzīvi no 9. līdz 11. gadsimtam.
Paši vienkāršākie materiāli, kas kādreiz bija viegli pieejami, un darbi, ko katrs saimnieks mācēja izdarīt, tagad ir vieni no dārgākajiem.
Bandava kā īsts kuršu ciems atrodas grūti atrodamā un pieejamā vietā. Ceļu pie vīriem, kas paši saviem spēkiem tēš baļķus, lai uzbūvētu seno ēku kopijas, rāda gide. Tādu amatu piedēvējam Signei Pucenai, Aizputes mākslinieku darbnīcu un rezidenču centra Serde saimniecei, kas viesus sagaida uz lielceļa. Tālāk uz īpašumu ved divas pļavā iebrauktas riepu sliedes, taču drīzumā plānots izveidot civilizētu brauktuvi. Dienā, kad viesojamies Bandavā, pie saimniekiem ierodas kāds vietējais vīrs, kuram ir nepieciešamā tehnika darba paveikšanai.
Klēts no prezidentes atmiņām
Īpašums, kur top senā kuršu ciema rekonstrukcija, pieder Signes vīram Uģim. Viņš Upīšus mantoja no saviem vecākiem. «Tēvs aizgāja [aizsaulē] pirms diviem gadiem, un īpašums nonāca manā rīcībā,» stāsta Uģis. «Taču es neesmu lauksaimnieks. Pēc izglītības – podnieks, keramiķis un visu mūžu strādāju kultūras jomā.» Līdz ar to radās jautājums, ko 25 hektāru plašajā teritorijā iesākt.
Lielāko daļu iznomāja radiniekam, kas nodarbojas ar lauksaimniecību, bet nelielu teritoriju atstāja sev. Tajā jau atradās 19. gadsimta 50. gados celta klēts, kas pirms vairākiem gadiem tika pārvesta no Dunikas pagasta Sikšņiem.