FOTO: Idejas un praktiski padomi lauku mājas virtuves iekārtojumam
Lauku mājās virtuve, kas nereti jau vēsturiski apvienota ar dzīvojamo jeb saimes istabu, ir mājas centrs, kurā notiek īstā dzīve. Te gan viesības rīko, gan gurķus marinē.
Foto: no izdevniecības Žurnāls Santa arhīva
Konsultē ANDA OZOLIŅA, interjera dizainere
Uzrakstīt priekšā špikeri par to, kādai jābūt lauku mājas virtuvei, ir neiespējami. Jo, cik dažādas mājas – vienam tā ir būdiņa mežā, citam moderns betona kubs lauka vidū –, tikpat dažādas var būt virtuves. Tradicionāli interjers seko arhitektūras stilistikai, taču arī vecā lauku mājā ar apkvēpušiem griestiem modernismā ieturēta virtuve var atstāt izcilu iespaidu.
Visbiežāk mēs virtuvē pārvietojamies starp ledusskapi, izlietni un plīti, un visas šīs lietas jānovieto ērtā attālumā.
Vienmēr jāņem vērā konkrētās mājas specifika, raksturs, tradīcijas. Tādēļ, piemēram, gadās aizšaut greizi, kad uz savām lauku mājām gribas pārnest ceļojumos redzēto, teiksim, uzlikt zilu jumtu kā Grieķijā. Tur, spilgtajā saulē zem koši zilajām debesīm ar tirkīza krāsas jūru fonā, tas izskatās organiski, bet pie mums – drīzāk dīvaini. Tādēļ vienmēr tomēr jārēķinās ar vietējo toņu gammu, arhitektūras tradīcijām, kontekstu, pat klimatu – un šie apsvērumi mēdz noderēt, arī iekārtojot virtuvi.
Taču tas, kas visbiežāk apvieno visas mājas laukos, ir dabas tuvums, tās klātbūtne, kas lielā mērā diktē noteikumus. Tādēļ lauku mājas virtuvē vietā būs īstas, dzīvas lietas un materiāli: metāls, koks, flīzes. Turklāt dabiskums dažādos veidos joprojām ir visaptveroša tendence gan dzīvesstilā, gan interjerā.