Nepalaid garām – astroloģes prognoze tavam 2025. gadam! Abonē SANTA+ ar 50% atlaidi!
AKCIJA SPĒKĀ VĒL
PASTEIDZIES! Akcija spēkā vēl tikai

2023. gada zelta atradumu tops: 12 slavenu dizaineru un arhitektu vērtīgākie atklājumi

Janvārī ierasts skatīties tikai uz priekšu, taču decembris ir laiks, kad atskatīties pagātnē. Divpadsmit dizaineri un arhitekti dalās ar saviem šā gada atradumiem – materiāliem, ko cienīt arī turpmāk.
Alise Funta
Foto: no izdevniecības žurnāls Santa arhīva un publicitātes materiāliem

Zaiga Gaile,
Zaigas Gailes birojs
vadošā arhitekte un vadītāja

Kaarmas dolomīts

«Šobrīd pasaules tendences aicina pēc iespējas izmantot vietējo materiālu, atjaunojamo resursu. Lai arī Latvijā ir dolomīts, to ierasti apstrādā šķembās, tāpēc katram iesaku aizbraukt uz Igaunijas Sāmsalas Kaarmas dolomīta raktuvēm. Šogad jau otro reizi pārliecinājos, ka tas ir mūsu akmens. Ar 500 gadu senu vēsturi un īstām dzīslām tas ir gan izturīgs, gan daudzveidīgs – dzeltenāks un pelēkāks, poraināks un blīvāks, interjeram un eksterjeram. Koka mājām no dolomīta var radīt ļoti labus āra pakāpienus. Manai mājai tādi bez nevienas skrambas stāv jau 20 gadu. Rūmenes muižā no dolomīta izveidoju ornamentālas flīzes interjeram un kāpnes terasē, savukārt Vāgnera muižā pašlaik no akmens top kāpņu telpa. Ar to iespējams radīt jebkuru profilu, arī fasādi ar plēstu virsmu, kā tas raksturīgs igauņiem.»

Evija Ķirsone-Slavinska,
KIRSON DESIGN GROUP
līdzīpašniece un vadošā dizainere

Sienas fragments ar Kourasanit apdares materiālu.

Kourasanit dekoratīvais apmetums jeb romiešu java

«Strādājot pie viesnīcas projekta Lietuvā wabi-sabi stilistikā ar uzdevumu radīt maiga apmetuma sienas, šogad beidzot sanāca iepazīt ražotāja Kourasanit dabisko, dekoratīvo apmetumu – romiešu javu. Lai arī jau labu laiku pieejams Latvijā, tā aktualitāte un multifunkcionalitāte, līdz ar vizuālo gaumīgumu nemazinās. Materiāla lietojums un variācijas ir neskaitāmas – mazāk vai vairāk grubuļains, uz sienām vai griestiem, vannasistabā vai viesistabā. Tā sastāvā ir hidratēts kaļķis, vulkāniskie pelni un krāsainas pildvielas. Lai arī pati vēl neesmu izmēģinājusi, ar to iespējams apdarināt arī mēbeles. Mūsu gadījumā tā bija siena, griesti un gaismekļi, kas tika apmesti ar pelēktumšu un faktūrā maigi grubuļainu javu siltai un tomēr ieturētai noskaņai.»

Lai turpinātu lasīt, reģistrējies!

Iegūsti piekļuvi labākajam saturam, jaunumiem par Tev interesējošām tēmām, podkāstiem un citiem jaunumiem mūsu portālā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē