FOTO: Māksla un kāposti. Viesos pie Klaipiņu saimniekiem Līgas un Ulvja Trēgeriem
LĪGAS TRĒGERES vecāki sāka nodarboties ar kāpostu audzēšanu jau padomju laikos, kad viņa vēl nebija dzimusi. Nu ar vīru ULVI saimniecībā iesaistījušies ar pilnu krūti, piešķirot tai jaunas krāsas, garšas un formas.
Foto: Ieva Andersone un no Trēgeru ģimenes albuma
Klaipiņu DOSJĒ
• Saimniecība atrodas Slampē, Tukuma novadā.
• Klaipiņus dibinājuši Juris un Mairita Trēgeri, bet nu tajā saimnieko nākamā paaudze – Trēgeru meita Līga un viņas vīrs Ulvis.
• Audzē apmēram pusmiljonu kāpostaugu – galviņkāpostus, kolrābjus, Savojas kāpostus jeb virziņkāpostus un Briseles jeb rožu kāpostus.
• Galviņkāpostus pārdod svaigus un skābētus, pārējos – svaigus.
• Produkciju piegādā veikalu tīkliem, kā arī vairumtirdzniecības bāzēm, kas to tālāk izplata Rīgas veikalos.
Pirmajā gadā Ulvis un Līga 8000 kolrābju stādu iestādīja divatā ar rokām, mazo lāpstiņu un lejkannu.
Var teikt, ka Līga jau ir piedzimusi kāpostos. Viņas vecāki Juris un Mairita Trēgeri kāpostus sāka audzēt vēl padomju laikos. Viņi abi ir beiguši Lauksaimniecības akadēmiju – Juris ir inženieris, Mairita ir ekonomiste. Tāpat kā daudziem jaunajiem speciālistiem, tolaik dārzeņu audzēšana ļāva nopelnīt kādu lieku rubli. Kad padomju laiki beidzās, viņi nodibināja savu saimniecību Klaipiņi, un kāpostu audzēšana un skābēšana kļuva par vienīgo iztikas avotu un veiksmīgu biznesu.
Audzēšanas un skābēšanas tehnoloģija bija noslīpēta līdz spīdumam – lai viss ne tikai izdotos tik labi, cik vien iespējams, bet arī nepadarītu saimniekus par kāpostu vergiem. «Jūlijā, kad lielie darbi padarīti un kāposti tik ņemas kuplumā, mierīgi varējām iet atvaļinājumā,» stāsta Mairita.
Protams, gan kāpostu ravēšanu pavasarī, gan galviņu novākšanu rudenī dabūja izbaudīt arī Trēgeru bērni – Līga un viņas vecākais brālis Jānis. Taču vecāki necentās viņus paturēt kāpostu laukā. Mācīšanās un izglītība ģimenē vienmēr ir augstu vērtēta. Jānis pabeidza elitāro Rīgas Valsts 1. ģimnāziju un pēc tam zviedrus – Rīgas Ekonomikas augstskolu jeb Stokholmas Ekonomikas augstskolu Rīgā. Līga iestājās lietišķajos jeb Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā. Tad – pirms desmit gadiem – viņa satika Ulvi, un tālāk jau viss risinājās tā, it kā viņi īpaši gatavotos kļūt par nākamajiem kāpostu karaļiem.