Kā Sproģu ģimene tika pie stilīga savrupnama: Domājiet kā saimnieki, nevis kā kalpi
Kristiānu un Renāru Sproģus vieno mīlestība pret muižām. Ilgu laiku nesekmīgi meklējuši savējo, viņi noenkurojušies Billēs – Renāra dzimtas mājā, kas no tukšas, simtgadīgas guļbaļķu ēkas divu gadu laikā pārdzimusi lepnā, Latvijas laikam raksturīgā savrupnamā.
Foto: Matīss Markovskis
Mājas dosjē
- Billes atrodas Gaujas Nacionālā parka teritorijā, Raiskuma pagastā. Māja celta ap 1920. gadu.
- Saimnieki – Renārs Sproģis un Kristiāna Sproģe. Ģimenē aug trīs bērni – Elizabete (16), Adalberts (11) un Jānis (3).
- Renārs ir uzņēmējs un šobrīd papildus uzņēmējdarbībai saimnieko arī Cēsu pašvaldībai piederošajā Ruckas muižā. Kristiāna strādā Cēsīs par skolotāju.
- No 2019. līdz 2021. gadam Billes piedzīvoja vērienīgu pārbūvi. Pirms tam ēka 20 gadus stāvējusi tukša.
- Šobrīd mājas atjaunošana pabeigta pilnībā, taču savu kārtu gaida vecais dārzs – izpētot dārza vēsturi, ar ainavas arhitektu palīdzību pēc vecā parauga izveidots dārza projekts.
Sproģu dzimta šajā pusē dzīvo jau kopš 19. gadsimta vidus, Renārs un Kristiāna ir ceturtā paaudze, bet viņu bērni būs jau piektā. Zeme pagājušā gadsimta divdesmitajos gados Renāra vecvectēvam Kārlim Sproģim piešķirta pēc veiksmīgajām Latvijas brīvības cīņām. «Diemžēl Kārlis drīz vien no karā gūtajiem ievainojumiem mira, un šeit palikuši abi bērni un sieva Alma, kura Billes uzcēlusi kopā ar vecāko dēlu – Renāra vectēvu,» stāsta Kristiāna.
Sākumā mums bija riktīgs kultūršoks.
Vēl līdz 2019. gadam Sproģu ģimene dzīvoja Cēsīs un… sapņoja par savu muižu. «Mums abiem tās ļoti patīk – pareizo proporciju, klasiskās, simetriskās arhitektūras dēļ. Plānojām, ka nopirksim un atjaunosim muižu, dzīvosim tur paši un pie reizes veidosim kā savas ģimenes biznesiņu,» saka Kristiāna. Tomēr plāns īsti nevedies – izbraukāta visa Latvijā, taču vai nu piedāvāti grausti, vai arī pieprasītā summa bijusi neadekvāta.