Kā kupla latviešu ģimene saimnieko ezera krastā Zviedrijā
Seši bērni, sava māja laukos un visam pa vidu vēl viesu nams ar svinību šķūni un vasaras kafejnīcu. Tas nebūt nav viss, bet tā ir viena liela daļa no Rišķu ģimenes ikdienas, kas jau vienpadsmit gadus aizrit Zviedrijā.
Foto: Leif Gustavsson, Martin Wikestad, Laura Šūlmeistere un no personiskā arhīva
Ģimenes dosjē
- Ģimene – Māris (43) un Gunta Rišķi (39) ar sešiem bērniem – Pēteri (17), Kristapu (15), Reini (13), Martu (12), Rūdolfu (9) un Esteri (7). Viņu pulkā ir arī kurchārs jeb vācu īsspalvainais putnusuns, vārdā Grēta, un britu īsspalvainais jeb zilais kaķis Pūka.
- Rišķu ģimenes ikdiena aizrit Zviedrijas laukos valsts dienvidu daļā, nepilnu divu stundu brauciena attālumā no Gēteborgas.
- Māris ir nekustamo īpašumu pārvaldnieks Gislavedas pašvaldībā, savukārt Gunta vada Backa Loge – pašvaldībai piederošu īpašumu Fēgenas dabas rezervātā – ar viesu namu, svinību šķūni un vasaras kafejnīcu.
- Instagram – @gunta.riske, @backaloge
Sava māja Zviedrijas laukos
Sākumā Rišķu ģimene mitinājusies tuvāk Gēteborgai, kādas mazpilsētas dzīvoklī, bet tad radusies iespēja salīdzinoši lēti iegādāties māju laukos, netālu no ezera Kalv, ar ko tiešā tulkojumā tiek apzīmēts teļš. Saimniekus vilinājusi doma par dzīvi laukos, un nu jau aizrit septītais gads, kopš viņi tur saimnieko. «Šeit mēs tiešām esam laukos, kaut kur nekurienē, meža vidū,» pasmejas Gunta, un Māris viņu papildina, ka vieta platības ziņā atgādina Jūrmalu, vien tā atšķirība, ka šeit dzīvo trīs simti iedzīvotāju. Nelielajā ciematā lielākoties izvietojušās privātmājas ar skandināviem raksturīgo koka apbūvi košos un dzīvespriecīgos toņos.
Rišķu ģimenes īpašums aizņem nepilnus divus tūkstošus kvadrātmetru, un uz tā atrodas aptuveni 180 kvadrātmetru plaša divstāvu dzīvojamā māja, kas celta pagājušā gadsimta 50. gados. Māris pastāsta, ka iepriekšējā saimniece, kāda kundze gados, daudz smēķējusi iekštelpās, un tas bijis viens no lielākajiem izaicinājumiem – atbrīvoties no cigarešu dūmu smārda, kas bija neticami dziļi ieēdies mājas sienās.
Saimnieku atsūtītajās bildēs iespējams novērtēt acīmredzamās pārmaiņas un šo gadu laikā paveikto.