Mācītājs Indulis Paičs atklāti par gavēni: Iespējams, būsi pat nepatīkami pārsteigts

Lieldienu gavēnis jau beidzies, un tu atkal nepaspēji? Vai uzsākt gavēšanu var jebkurā laikā un arī tad, ja neeju baznīcā? Ko darīt, ja apņemšanos neizdodas ieturēt?
Arta Lāce
Foto: Shutterstock

Sveika, IEVAS Veselība!

«Latvijas Radio noklausījos interesantu raidījumu par gavēni. Nolēmu, ka arī gribētu pamēģināt – kas zina, varbūt izdosies beidzot tikt galā ar kādu no saviem netikumiem, piemēram, saldumu kārību un telefona skrollēšanu?! Taču šis Lieldienu gavēnis jau beidzies. Vai uzsākt gavēšanu var jebkurā laikā un arī tad, ja neeju baznīcā? Ko darīt, ja apņemšanos neizdodas ieturēt?» 
Ilga, 44 gadi

 

Skaidro
Indulis Paičs

•  Teologs, lektors un mācītājs.
•  Kristīgās meditācijas un apzinātības skolotājs.
•  Vairāku grāmatu autors.

– Kad un kā sākt gavēni?
– Gavēšanu kā garīgu praksi var uzsākt jebkurā brīdī, bet īpašie periodi baznīcas jeb liturģiskajā gadā, piemēram, Lielais gavēnis četrdesmit dienas pirms Lieldienām, savieno cilvēka personisko garīgo praksi ar kopīgo. 

Piemēram, ja lauva kādu laiku nav dabūjis ēst, izsalkums viņā darbojas kā katalizators – saasinās maņas, viņš kļūst enerģiskāks, jo gatavojas medībām.

Gavēšana sastopama visās reliģijās – cilvēks jau sen ir pamanījis, ka tas, ko un kā viņš ēd, ietekmē nervu sistēmu vai, kā teica mūsu senči, garu. Sākotnēji gavēnis bijis saistīts ar pārmaiņām ēšanas režīmā, un atturībai nāk līdzi arī fizioloģiski efekti. Ja cilvēks grib intensīvi nodoties lūgšanām, jāpieņem lēmums vai gaidāms kāds svarīgs notikums, kam vajag visus spēkus, tad, teiksim, trīs dienas iepriekš gavē, tādā veidā sakopojot savus spēkus.

Lai turpinātu lasīt, reģistrējies!

Iegūsti piekļuvi labākajam saturam, jaunumiem par Tev interesējošām tēmām, podkāstiem un citiem jaunumiem mūsu portālā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē