
Kad tu dosies atvaļinājumā, un kāpēc tev to noteikti vajag? Tas var mainīt tavu dzīvi
Vēl pavisam nedaudz, un jau dzīvosim vasarā. Tas tradicionāli ir arī atvaļinājumu laiks, kad varam atjaunot savus resursus. Tāpēc īsti vietā par to parunāt. Jo atvaļinājums nav luksusa lieta, tā ir nepieciešamība.
Foto: Shutterstock
Konsultē
Ilze Zviedrīte,
sertificēta transpersonālās psihoterapijas speciāliste
Darbs nav visa dzīve
Mūsdienu sabiedrībā radies priekšstats – esmu laba darbiniece tad, ja daudz strādāju. Arī korporatīvajā pasaulē novērots, ka vadītāji mēdz uzskatīt – tu esi labs un lojāls, ja strādā vēl pēc darba laika un pat no mājām pieslēdzies darbam brīvdienās. Varētu likties, ka tas ir pamatoti – jo tad tu izdari vairāk. Bet, no otras puses, ja esi pārstrādājusies un darbā izdegusi, darba efektivitāte ir daudz zemāka un arī pieņemtie lēmumi – nekvalitatīvāki.
«Lai mēs varētu būt tik produktīvi, kā no mums prasa, atpūta patiesībā ir nevis luksusa lieta, bet nepieciešamība,» uzsver Ilze Zviedrīte, transpersonālās psihoterapijas speciāliste. «Viens no kvalitatīvas atpūtas mērķiem ir mūs uzpildīt. Ideālā variantā atpūtā mēs piedzīvojam pārslēgšanos no simpātiskās nervu sistēmas uz parasimpātisko.
Tāpat kā nevaram nogulēt 72 stundas un pēc tam nedēļu no vietas negulēt, mēs nevaram arī atpūsties uz priekšu.
Simpātiskā nervu sistēma mums nodrošina spēju strādāt un izturēt stresu, bet, lai atpūstos, ir jāpārslēdzas uz parasimpātisko nervu sistēmu, kas mūsu ķermenī rada sajūtu, ka varam atpūsties. Tas ir līdzīgi kā dzīvnieku pasaulē: kad lauva medī savu medījumu, tā muskuļi ir sasprindzināti, pulss ir ātrāks, asinsrite straujāka, un pats dzīvnieks ir stresā, bet, kad medījums nomedīts un apēsts, lauva atpūšas, un resursi atkal atjaunojas.