Ukraiņu kara start-up. No rotaļlietas par ieroci
Kara sākumā pasauli sajūsmināja leģenda par ukraiņu omi, kas krievu dronu notrieca ar marinētu gurķu (vēlāk izrādījās – tomātu) burku. Karš piespiedis ukraiņus savas dzimtenes aizstāvībai pieiet radoši, mājās gatavojot teju vai profesionālus militāros rīkus. Zinātnieki, video operatori, reklāmu aģenti liek kopā prātus, kā iznīcināt okupantus. Un viņiem tas izdodas.
Foto: Shutterstock un no publicitātes materiāliem
Bailes, neziņa, kad virs galvas var parādīties drons, kuru parasti nemaz nedzird un nepamana, kalpo kā psiholoģiskais ierocis pret okupantiem.
No izlietotajām e-cigaretēm, tā sauktajiem saltiņiem, viņi rūpīgi izņem baterijas, kas ir vairākkārt lietojamas. Tās noderēs droniem. Pirms kara dronus Ukrainā lidināja izklaides pēc vai arī lai filmētu video klipus, bet jau kopš 2014. gada tie kalpo par izlūkošanas rīkiem un pēdējā laikā – nopietniem ieročiem. Nevalstisko organizāciju Aerorozvidka pirms astoņiem gadiem nodibināja Maidana aktīvisti un IT speciālisti, sākotnējais mērķis bija palīdzēt Ukrainas militārpersonām, galvenokārt ar izlūkošanu. Dronus pilotēja virs okupantu ieņemtajām teritorijām, lai mēģinātu noteikt precīzāku viņu atrašanās vietu, tādejādi sniedzot atbalstu militārajiem spēkiem un sagatavojot precīzu triecienu. Taču kopš šāgada 24. februāra viss kļuva krietni nopietnāk. Brīvprātīgie ir izveidojuši un noslīpējuši jaunu ieroci, īpašu oktokopteru jeb dronu ar astoņiem rotoriem, kas gaisā spēj noturēties līdz 40 minūtēm četru kilometru rādiusā no vadības centra. Lidaparāta cena lēšama ap 20 000 dolāru, un naudu to izveidei ziedo atbalstītāji, tāpēc arī Aerorozvidka mēdz dēvēt par kara start-up sociālo uzņēmumu.
Drons aptuveni 100–300 metru augstumā var pacelt piecus kilogramus smagas bumbas, visbiežāk tiek izmantotas padomju laika RKG-3 granātas, kuras ražo jau kopš 1950. gada. Šīm granātām atjautīgie ukraiņi pievieno 3D printeros «izceptus» papildu elementus – tādas kā spuras, kas ļauj granātu no drona nosviest ar apbrīnojamu precizitāti.