Pirmziemnieki uz kalna. Ieteikumi un aktuālie virzieni Latvijā
Kalnu slēpošana un snovbords ir ekstrēmi, adrenalīna pilni un aizraujoši sporta veidi. Vai ir kāds, kuru tu šoziem vēlies paņemt aiz rokas un aizvest uz kalnu – sieva, draudzene, draugs, kurš, piemēram, perfekti slido, bet no kalniem nejēdz neko? Kas būtu jāzina, pirmo reizi kāpjot uz slēpēm vai snovborda dēļa?
Foto: Shutterstock
Pirmajā reizē uz kalna noteikti pietiek ar vienu stundu, jo kājas nebūs pieradušas ne pie slēpju, ne snovborda zābakiem.
Slēpes vai dēlis?
Slēpošana ir mazāk traumatiska, jo kritiena brīdī var kontrolēt, uz kuru pusi gāzties – vislabāk uz sāna. Savukārt ar snovborda dēli ir tikai divas iespējas – jākrīt uz dibena vai vēdera. Tāpat ar slēpēm ir vieglāk pārvietoties uz vietas, jo katra kāja ir atsevišķi, kamēr ar snovbordu vai nu jālec uz priekšu, vai viena kāja jāatbrīvo, vai arī dēlis jānoņem pavisam. Vēl kāda atšķirība: uz dēļa vairāk jāizjūt līdzsvars, jo snovojot ar ķermeni kustas un priekšu vai atpakaļ, kamēr ar slēpēm ķermeņa svārstība ir uz sāniem.
Dodoties slēpot vai snovot pirmo reizi, jāizvēlas iesācējiem piemērota slēpošanas trase un jāizmanto instruktora pakalpojumi. Instruktors palīdzēs apgūt pareizu tehniku, novēršot traumu gūšanas risku un nevajadzīgu pārslodzi.
Lai ko izvēlēsies, visticamāk, viss nebūs tik vienkārši, kā no malas izskatās. Pirmajā reizē uz kalna noteikti pietiek ar vienu stundu, jo kājas nebūs pieradušas ne pie slēpju, ne snovborda zābakiem.