Pamīlējos… un tiku pie vēža!

Cilvēka papilomas vīruss (CPV) pielīp tieša kontakta veidā caur ādas vai gļotādas mikroplaisām, visbiežāk, 95 procentos gadījumu, – dzimumakta laikā, turklāt ne tikai vaginālas, bet arī orālas un anālas mīlēšanās rezultātā.
Arta Lāce
Foto: Shutterstock

Konsultē Andris Ābele, 
urologs P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā,
klīnikā EGV un klīnikā Piramīda.

 

Vairumā gadījumu nav īpašu simptomu, kas ļautu pamanīt, ka esi noķēris sērgu, kas nākotnē var kļūt par iemeslu ļaundabīgam audzējam.

Lipīgs kā medus

Cilvēka papilomas vīruss (CPV) pielīp tieša kontakta veidā caur ādas vai gļotādas mikroplaisām, visbiežāk, 95 procentos gadījumu, – dzimumakta laikā, turklāt ne tikai vaginālas, bet arī orālas un anālas mīlēšanās rezultātā. Tu pats vari nesaslimt, bet kļūt par nēsātāju, un neatkarīgi no dzimuma infekcijas izplatība var sasniegt līdz pat 80 procentiem, turklāt vismaz pusē gadījumu – ar augsta riska vīrusa apakštipiem. Pētījumi liecina, ka viens cilvēks var aplaist pat 40 citus. Tas nozīmē, ka, baudot gultas priekus, no vīrusa ir grūti izsprukt, turklāt vecumam nav nozīmes. CPV ir biežākā seksuāli transmisīvā infekcija pasaulē – un parasti par to runā sieviešu dzemdes kakla vēža kontekstā. 19. gadsimta vidū Itālijā tika novērots, ka atšķirībā no prostitūtām un precētām sievietēm katoļu mūķenes ir pasargātas no šā audzēja. 

Vīruss izraisa vēzi arī vīriešiem, skarot mutes dobumu un rīkli, anālo kanālu un dzimumlocekli.

Lai turpinātu lasīt, reģistrējies!

Iegūsti piekļuvi labākajam saturam, jaunumiem par Tev interesējošām tēmām, podkāstiem un citiem jaunumiem mūsu portālā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē