Kā krist no elektriskā skrejriteņa, lai paliktu dzīvs?
Pārvietošanās ar elektriskajiem skrejriteņiem pilsētas ielās piedzīvo ziedu laikus, bet tie atspoguļojas arī traumpunktos un slimnīcās. Salīdzinot ar pērnā gada pirmajiem septiņiem mēnešiem, Valsts policijā reģistrēto negadījumu skaits ar cietušajiem ir teju dubultojies. Ik dienas galvaspilsētas slimnīcās nonāk desmitiem traumēto, un diviem jauniem vīriešiem brauciens beidzies sešas pēdas zem zemes…
Foto: Shutterstock
Konsultē
SANDRIS PETRONIS,
traumatologs ortopēds, Rīgas 2. slimnīcas valdes priekšsēdētājs
Nosacīti vieglais gals
Bija arī unikāls gadījums – pacients bija satraumējis abus elkoņus, un abus vajadzēja ieģipsēt. Kā viņš sevi apkopj, nezinu.
Ļoti smagas traumas, par laimi, ir mazākā daļa, tomēr tas der kā mierinājums tikai līdz brīdim, kad tā ir tava vai tuva cilvēka galva, kas nobūkšķ pret zemi. Tomēr sāksim ar nosacīti vieglākām traumām, kas tiek gūtas, braucot ar elektroskrejriteni.
«Pirmā grupa ir atslēgas kaula, pleca, elkoņu, plaukstas pamatnes locītavas, roku lūzumi,» stāsta traumatologs ortopēds Sandris Petronis. «Mums ir bijis arī unikāls gadījums – pacients bija satraumējis abus elkoņus, un abus vajadzēja ieģipsēt. Kā viņš sevi apkopj, nezinu.» Maitāts tiek arī ģīmis – no nobrāzumiem līdz pat izsistiem zobiem un sejas kaula lūzumiem, kas nozīmē, ka spogulī rētas atgādinās par nelaimi visu atlikušo mūžu.
Protams, lūst arī kājas. «Piemēram, tagad mūsu slimnīcā guļ pacients, kurš brauca uz Positivus, nokrita un salauza kāju trīs vietās – komplicēts potītes lūzums, kas nepaliks bez sekām arī ilgtermiņā. Kā pats teica, bija domājis, ka zaudēs vienu dienu no festivāla, bet tagad sanāk zaudēt pusgadu normālas dzīves.»
Runājot par traumām, apzīmējums nosacīti vieglākas tiek izmantots ne bez iemesla. «Vienkāršs plaukstas kaula lūzums dzīst pusotra, divus mēnešus, un pēc tam vēl tikpat ilgu laiku prasa rehabilitācija.