Vai alus ir veselīgs? Atkarīgs no tā, kam pajautā…
«Kā man tikko sagribējās glāzi auksta alus!» iesaucās draudzene. «Un man arī…» noteicu. Tikai – kādu?
Foto: Shutterstock
Skaidro
Mg. sc. sal. KSENIJA ANDRIJANOVA,
uztura speciāliste ar maģistra grādu uztura zinātnē
Senalus vairāk līdzinājās putrai, nevis tam dzērienam, kuru tagad devējam par alu.
Dzēriens ar vēsturi
Alus zināms jau kopš vēlīnā akmens laikmeta, jo tapis līdz ar lauksaimniecības dzimšanu. Daži vēsturnieki pat pieļauj domu, ka graudu audzēšana lielos apjomos attīstījusies, pateicoties alus radītajam reibumam, nevis maizes sniegtajam sātam. Senalus vairāk līdzinājās putrai, nevis tam dzērienam, kuru tagad devējam par alu. Vēstures avoti liecina, ka alu toreiz dzēra ne tikai pieaugušie, bet arī bērni. Skaidrojums tam bija vienkāršs – tā laika sliktā ūdens kvalitāte. Ūdens bija zināms kā slimību izraisītājs, taču alū esošais spirts mikrobus labi likvidēja. Dzert alu bija drošākais veids, kā uzņemt šķidrumu. Cilvēki burtiski dezinficēja sevi no iekšas – teiciens, kuru mūsdienās izmanto kā jociņu, lai pamatotu kāri pēc grādīgā.
Savukārt tagad alus ir teju vai stila iezīme – jaunas darītavas aug kā sēnes pēc lietus un veido prātam neaptveramas garšu kombinācijas. Alus ar kanēli, piparmētrām, un pat brūvējums ar skābajiem kāpostiem, kas kļuvis par jauno Rīgas hitu!
Jo vairāk dažādu alu, jo grūtāka izvēle. Svarīgi ir vairāki kritēriji.
Kā uzturviela
Lai spriestu par alus iespējamo veselīgumu, jāsāk ar precīzu šī dzēriena definīciju… Alus ir raudzēts alkoholisks dzēriens, ko iegūst, pārraudzējot apiņotu miežu vai kviešu iesala misu. Te jau varam nojaust, ar ko mums būs darīšana – ar graudiem un raudzēšanas procesu!