Sapampis vaigs? Iespējams pie vainas iekaisums siekalu dziedzerī
Aizdambējies… siekalu dziedzeris Pavisam dīvaini! Dīvaini, bet – tā notiek.
Foto: Shutterstock
Kas bija nepareizi?!
Gata (30) stāsts:
Klasiski siekalu dziedzeru iekaisums izpaužas ar mutes piepampumu ēdot. Saražotās siekalas netiek ārā, sakrājas dziedzerī, spīlē, rada sāpes un iekaisumu.
– Pavisam nesen ēdot man pēkšņi piepampa mutes kreisā puse. Sāpju nebija, tikai – sausuma sajūta. Aizbraucu uz Stradiņa slimnīcu. Mani nosūtīja pie mutes, sejas un žokļu ķirurga un uz ultrasonogrāfiju, kurā atklāja, ka aizdambējies siekalu dziedzera kanāls. To iztīrīja un izskaloja ar šprici. Piecas dienas bija jādzer antibiotikas. Lika arī dzert trīs litrus ūdens dienā un sūkāt citrona šķēlīti, lai stimulētu siekalu dziedzerus. Jau otrajā dienā pampums pārgāja un jutu, ka atkal sāk tecēt siekalas. Taču īsti nesapratu, ko biju izdarījis nepareizi. Kāpēc tā pēkšņi notika?
Skaidro
Dr. med. ILZE AKOTA
• Mutes, sejas un žokļu ķirurģe.
• Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas klīnikas vadītāja.
• Rīgas Stradiņa universitātes profesore.
Mazliet par pašiem dziedzeriem
Skaidrs, ka siekalas mums nepieciešamas, lai šķīdinātu cieto, sauso uzturu un atvieglotu tā norīšanu. Siekalas spēj neitralizēt nelielus skābes un sārma daudzumus, tām ir arī aizsargnozīme – tajās esošais lizozīms iznīcina mikroorganismus. Siekalas vajadzīgas runāšanai un garšas uztveršanai… Mutē ir trīs pāri lielo siekalu dziedzeru – pieauss, zemžokļa un zemmēles –, un tie katrā pusē izvietoti pa vienam. Vēl mums ir apmēram 800–1000 mazo siekalu dziedzeru, tie atrodas viscaur mutes dobuma gļotādā, bet galvenokārt koncentrēti vaigos, lūpās, mēles gļotādā, mutes dobuma pamatnē, gan mīkstajās, gan cietajās aukslējās. 2020. gada nogalē Nīderlandes zinātnieki publicēja informāciju par ceturtā lielo siekalu dziedzeru pāra atklāšanu. Tomēr cita starptautisku zinātnieku grupa norāda, ka šo atklājumu nepieciešams apstiprināt vēl pētījumos, un izsaka pieņēmumu, ka visdrīzāk atklājumā ticis aprakstīts mazo siekalu dziedzeru sakopojums.