Neiroloģe Linda Zvaune: Jāuzmanās, ja galvassāpes sākas pēkšņi
Šķiet, ka neiroloģes un algoloģes LINDAS ZVAUNES vārdu ir dzirdējusi ikviena, kas mokās ar biežām galvassāpēm. Viņa ir viena no nedaudzajām ārstēm Latvijā, kura specializējas galvassāpju ārstēšanā, un dara to ar lielu aizrautību. Turklāt – stāsta, kā no tām izvairīties! Pēc mūsu sarunas, kas notiek pastaigas laikā, daktere priecīgi paziņo, ka tikmēr esam nostaigājušas desmit tūkstošus soļu.
Foto: Inese Austruma
ANAMNĒZE
• Strādā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes Neiroloģijas klīnikas Galvassāpju vienībā, Jūrmalas slimnīcā un veselības centra Vivendi Galvassāpju centrā.
• Pasniedzēja Rīgas Stradiņa universitātē, kuru absolvējusi 2009. gadā.
• Autoritātes medicīnā: profesors Guntis Karelis, profesore Ināra Logina, daktere Daina Jēgere, kas Latvijā izveidoja Galvassāpju biedrību, Eiropas Galvassāpju federācijas prezidents profesors Zaza Katsarava, maģistra darba vadītājs profesors Jess Olesens.
• Bērni: meita Monta (16 gadi) un dēls Pēteris (8 gadi).
• Mīļākās grāmatas: Noas Gordona Dziednieks un Šamanis, Džīnas Vebsteres Garkājtētiņš, Marijas Kondo Kārtības maģija.
• Filmas, kuras labprāt skatās atkārtoti: Amēlija, Neticamais stāsts par Bendžaminu Batonu, Forests Gamps.
• Mīļākais ēdiens: vīra vārītās zupas.
Jāuzmanās, ja galvassāpes sākas pēkšņi, agrāk nekad nav bijušas vai mainījušas raksturu, ir samērā vieglas, bet ilgstošas.
– Šķiet, jums nekad neapnīk runāt par galvassāpēm.
– Esmu atradusi savu nišu, kas pašai patīk, un tā ir mana misija. Uzskatu, ka labam ārstam jābūt arī pedagogam, kurš nodod savu pieredzi jaunākiem speciālistiem un veicina sabiedrības veselības izpratni. Tāpēc es ne tikai ārstēju slimības, bet arī cenšos izglītot par slimībām un to profilaksi. Uzskatu par savu uzdevumu arī uzlabot galvassāpju diagnostikas precizitāti un ārstēšanas iespējas kopumā.
– Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Galvassāpju vienība darbojas jau vairāk nekā gadu. Kādi secinājumi?
– Redzam, ka šis kabinets ir ļoti vajadzīgs, jo pacienti uz valsts apmaksātu konsultāciju gaida rindā vismaz divus trīs mēnešus. Esam trīs ārstes, kas strādā Galvassāpju vienībā, – es, Līga Mekša un Inga Vārsberga. Ja galvassāpju ārstēšana ir koncentrēta vienā vietā, pacientiem ir vieglāk palīdzēt. Regulāri organizējam konsīlijus, kur sanākam vairāki ārsti, arī citi speciālisti, un izskatām sarežģītākus gadījumus, kad ir gan hroniskas galvassāpes, gan sejas sāpes, dažādi nervu bojājumi, un nepieciešama kompleksa ārstēšana.