Kas ir mistiskie antioksidanti?
Tagad jebkurš, kam vien nav slinkums, arī uztura speciālisti un dakteri atgādina: «Vasarā jāsaēdas daudz ogu, tomātu, zirnīšu, brokoļu, burkānu – lai tiktu pie antioksidantiem!» Bet – kāpēc un ko tie man dos?
Foto: Shutterstock
Skaidro
Dr. pharm. Kristīne Saleniece
• Docētāja Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātē
Lai gan antioksidanti kļuvuši teju par modes lietu, tie patiešām ir vitāli nepieciešami tavam organismam. Ne tikai tāpēc, lai ilgāk turētu pie jaunības un skaidras saprašanas, bet arī veselai sirsniņai, asinsvadiem, kauliem un vielmaiņai.
Jāatzīst, ka nav iespējams saēsties dārza labumus veselam gadam uz priekšu, lai antioksidantu pietiktu līdz nākamajai vasarai. Organisma rezerves nebaltām dienām tie neveido, bet iesaistās bioķīmiskās reakcijās uzreiz. Taču, lai saprastu, kas ir antioksidanti un kāpēc tie ir tik svarīgi, vispirms paskaidrošu, ko šie mūsu draugi dara.
Kad imūnsistēma cenšas sakaut vīrusus un baktērijas, tās izmantotais skābeklis rada veselu brīvo radikāļu armiju, kas gluži kā ar ugunsmetēju iznīcina ienaidniekus un to skartās ķermeņa šūnas.
Brīvprātīgie donori
Kā liecina nosaukums, antioksidanti darbojas pret kaut ko. Šis pretinieks ir oksidētāji, no kuriem veselībai bīstami ir brīvie radikāļi, kas rodas šūnās. Tās ir nestabilas skābekļa un slāpekļa molekulas, kurām pietrūkst viena vai vairāku elektronu, kas veidotu pāri. Brīvie tāpēc, ka neatkarīgi.
Nepāra elektronu skaits brīvos radikāļus padara ļoti reaktīvus. Cenšoties nekavējoties izveidot stabilu ķīmisku savienojumu, tie ar joni iebrūk blakus esošajās šūnās, mēģinot nočiept trūkstošos elektronus šūnas sastāvdaļām, piemēram, DNS molekulām. Turklāt, meklējot kāroto, brīvie radikāļi izraisa domino efektu šūnās, kuras apzaguši.