Kāpēc kungi caurmērā dzīvo par 10 gadiem mazāk nekā dāmas

Sirds veselības check-up uzdevums ir atklāt aisberga neredzamo daļu un pasargāt no katastrofas, kas varbūt jau uzglūn tepat aiz stūra.
Arta Lāce
Foto: Shutterstock

Konsultē
Dr. med. AINĀRS RUDZĪTIS,
kardiologs, ehokardiogrāfijas speciālists, invazīvais kardiologs. Strādā P. Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, Latvijas Kardioloģijas centrā, Capital Clinic Riga un ARS Diagnostikas klīnikā. Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes docents.

40 gadu vecums ir robeža, pie kuras vīrieša organisms vairs nespēj kompensēt viņa netikumus.

Mēs labi zinām, ka ir jāsporto, pareizi jāēd un jārūpējas par veselību, tomēr sirds un asinsvadu slimības joprojām ir galvenais mirstības cēlonis Latvijā. Lai cik bēdīgi būtu, ja esi vīrietis, tad dzimums jau pats par sevi ir riska faktors – kungi caurmērā dzīvo par 10 gadiem mazāk nekā dāmas. «40 gadu vecums ir robeža, pie kuras vīrieša organisms vairs nespēj kompensēt viņa netikumus – ballīte nevar būt mūžīga, lai gan, ja paskaties uz rokzvaigzni Miku Džegeru, kas savos nepilnos 80 gados joprojām lēkā pa skatuvi, šķiet, ka var gan,» skaidro kardiologs, medicīnas zinātņu doktors Ainārs Rudzītis. «Tiesa, viņam mazinvazīvā ceļā ir nomainīts sirds aortālais vārstulis, un runā, ka pēc koncertiem tiekot veiktas atjaunošanās procedūras, tostarp, pat pārlejot asinis.» Tas liecina, ka principā ar pietiekami biezu maciņu un mūsdienu medicīnas sasniegumiem iespējams dzīvot zaļi arī vecumā, kad teorētiski pienāktos sēdēt mīkstā dīvānā ar mazbērnu uz ceļiem.

Lai turpinātu lasīt, reģistrējies!

Iegūsti piekļuvi labākajam saturam, jaunumiem par Tev interesējošām tēmām, podkāstiem un citiem jaunumiem mūsu portālā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē