Daltonisms. Vīriešiem priekšroka
Visus krāsu redzes traucējumus ierasts mest pār vienu kārti: kaut ko neatšķir – tātad daltoniķis. Patiesībā daltonisms ir tikai viens no krāsu akluma paveidiem. Daltoniķi, par laimi, ir cilvēki, kas spēj par sevi arī pasmieties. Lūk, joks: «Ārsts šodien paziņoja, ka esmu daltoniķis. Tas man bija kā spēriens no oranžām debesīm!»
Foto: Shutterstock
Konsultē
GUNTA KRŪMIŅA
LU profesore
ZANE JANSONE-LANGINA
Optometriste
Kuš, es neatšķiru krāsas!
Nav arī informācijas, kādā tieši krāsā Bils Klintons redzēja Monikas Levinskas slaveno zilo kleitu, bet… tam tobrīd droši vien nebija izšķirīgas nozīmes.
Krāsu aklums jeb dažādi krāsu redzes defekti ir daudz biežāk izplatīti, nekā mēs domājam. Ir avoti, kas apgalvo – katrs cilvēks pazīst līdz pat 25 daltoniķiem, tikai visdrīzāk to nezina, jo daudzi par šo savu redzes īpatnību citiem nav bilduši ne vārda.
Tiek lēsts, ka pasaulē ir vismaz 8% vīriešu un 0,5% sieviešu, kuru krāsu uztvere ir atšķirīga, – ir krāsu nianses, ko viņi nespēj uztvert, līdz ar to kļūdās. To izraisa acs tīklenes centrālajā daļā esošo krāsu uztveres receptoru darbības traucējumi. Šī īpatnība parasti neietekmē redzes asumu un citas īpašības, taču var pasliktināt dzīves kvalitāti.
Ja krāsu redzes defekts ir iedzimts, tas nav ārstējams, savukārt iegūto defektu, kas radies, piemēram, acu slimības vai traumas dēļ, ir iespējams ārstēt ar ķirurģiskām metodēm. Krāsu redzes defekts piemīt gan princim Viljamam, gan Facebook dibinātājam Markam Zakerbergam, kas izteicies, ka Facebook krāsa ir zilā, jo šo krāsu viņš redzot visspilgtāk. Nav arī informācijas, kādā tieši krāsā Bils Klintons redzēja Monikas Levinskas slaveno zilo kleitu, bet… tam tobrīd droši vien nebija izšķirīgas nozīmes.