10 000 soļi tavai veselībai – mārketinga triks vai patiesība?
Jā, no kurienes radies pieņēmums, ka tieši 10 000 soļu ir tas, ko vajag tavai veselībai? Un – kā soļus vislabāk saskaitīt?
Foto: Shutterstock
Skaidro Dr. med. Sandra Rozenštoka
• Sporta ārste, sporta medicīnas, traumatoloģijas un rehabilitācijas centra Sporta laboratorija vadītāja.
• Elektrokardiogrāfijas un slodzes testa speciāliste.
• Latvijas Sporta medicīnas asociācijas prezidente.
• Bez piedomāšanas ikdienā nostaigā aptuveni 3500 soļu.
• Soļu skaitīšanai izmanto Samsung Galaxy Watch 6 viedtālruni.
Staigāšana, tāda pavisam vienkārša lieta, patiesi ir zelta vērtē. Grūti iedomāties vieglāk pieejamu aktivitāti, kas uzlabo vispārējo fizisko sagatavotību. Lai gan par sprinteri staigājot vien, protams, nekļūsi.
Vislabākā iedarbība uz sirds un asinsvadu sistēmu būs tad, ja tavs pulss ejot sasniegs aptuveni 125 sitienus minūtē.
Pētījumi rāda, ka daudz nemaz nevajag – veselībai par labu nāk 30 minūšu ikdienas pastaiga raitā solī. Ko nozīmē raits solis? Kad ejot spēj vēl bez aizelšanās pļāpāt, bet dziedāt gan vairs ne. Staigāšana ir kā multivitamīni! Tā tu turi robežās savu svaru, normalizē cukura un holesterīna līmeni asinīs. Tātad staigājot – faktiski sevi pasargā no 2. tipa cukura diabēta, asinsvadu aizsērēšanas, pārāk augsta asinsspiediena un sirdskaitēm, samazini iespēju piedzīvot insultu un infarktu.
Kustēšanās svaigā gaisā uzlabo plaušu veselību, un ar elpošanu saskaņotā soļošana nāk par labu nervu sistēmai. Savukārt tas uzlabo prāta spējas, emocionālo noturību un mazina depresijas risku.