Psihiatrs Māris Taube: Palīdzības lūgšana joprojām tiek uztverta kā vājuma pazīme

Rudens depresija nav nekāds izdomājums, apstiprina psihiatrs, profesors, Nacionālā psihiskās veselības centra ambulatorās aprūpes centra Veldre vadītājs Māris Taube. Laiks tāds, kad savu un tuvinieku mentālo veselību īpaši jāpieskata – pašnāvību skaits mūsu valstī ir bīstami augsts.
Ilze Anna Vītola
Foto: Matīss Markovskis

– Esat teicis, ka, uzaugot mediķu ģimenē, profesijas izvēle bijusi likumsakarīga. 
– Jā, mamma ir neiroloģe, tēvs – ķirurgs, arī rados ir mediķi. Būtu varējis kļūt arī par kokapstrādes speciālistu, taču man ir sajūta, ka esmu īstajā vietā. Man teikuši: tu tāds mierīgs, līdzsvarots, labi izdodas sarunas ar pacientiem. Laikam jau var redzēt, ka gribu palīdzēt. 

Ja pacients izdara pašnāvību, sajūta, ka esi ko izdarījis nepareizi, ko palaidis garām, ir ļoti spēcīga.

Mans pirmais darbs bija neatliekamās palīdzības brigādē. Viens no pirmajiem izsaukumiem, ko atceros, bija uz pulksteņu darbnīcu, kur cilvēkam bija sākusies psihoze, viņš bija sācis žņaugt blakus sēdošo darbinieci. Pulksteņu darbnīca bija maza, dažādi asi priekšmeti, naži. Lai sasietu viņu, norāvu elektrības vadu ar visu štepseli, jo nekā cita nebija. Vēlāk slimnīcā brīnījās, ar ko esmu pacientu sasējis. Tolaik, deviņdesmito gadu sākumā, bija daudz alkohola izraisītu, izpausmēs krāšņu psihožu.

Lai turpinātu lasīt, reģistrējies!

Iegūsti piekļuvi labākajam saturam, jaunumiem par Tev interesējošām tēmām, podkāstiem un citiem jaunumiem mūsu portālā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē