«Klīdzēja izārstēs tavu bērnu.» Leģendārās bērnu dakteres Dailas Klīdzējas dzīvesstāsts
Klausoties Dailas Klīdzējas meitenīgi draiskajos smieklos, grūti noticēt, ka bijušajai bērnu slimnīcas ārstei rit 97. mūža gads. Viņas atbruņojošais smaids, gaišās domas un sirds aicinājums palīdzēt slimo bērnu mammām un tētiem deva cerību uz atveseļošanos.
Foto: Mārcis Gaujenietis
Uzaugusi ar guvernantēm
«Laiks ārkārtīgi ātri rit,» Daila Klīdzēja iesāk aizraujošo dzīves stāstu. «Bērnībā neviens nedomā uz priekšu. Apkārt daudz nenoteiktības, neskaidrības, bet bērns tikai dzīvo nost. Esmu vienīgais bērns ģimenē. Mamma bija bērnu ārste, tēvs – Latvijas armijas virsnieks. Dzīvojām Rīgā, Hospitāļu ielā, vectēva mājā. Pirmā pasaules kara laikā vectēvs ar ģimeni aizbēga uz Krieviju. Sākās tīfa epidēmija, un vecmamma nomira. Vectēvs ar divām meitām atgriezās Latvijā un sāka uzņēmējdarbību. Viņam piederēja saimniecība, smagā mašīna, kā arī zirgi – seši strādāja eksporta ostā, pieci bija hipodroma zirgi.
Māte ārstēja Eižena Finka ģimeni. Man viņš ļoti simpatizēja.
Mamma bija ļoti centīga, Vācijā ieguva ārstes izglītību. Tajā laikā dakteri paši nenodarbojās ar bērniem, ne arī gatavoja ēst. Mums bija mājkalpotāja, man no trīs četru gadu vecuma – guvernantes. Dažas, arī klavierskolotāja, vācietes, un es ar tām froilenēm sarunājos vāciski.