Kāda iespēja Latvijā audzēt trifeles?
Vai zināji, ka leģendām apvītā delikatese, kas saistās ar smalkiem ceļojumiem un Franču Rivjēru, var augt arī tavā dārzā?
Foto: Shutterstock
Konsultē
DIĀNA MEIERE,
Latvijas Nacionālā dabas muzeja Komunikācijas nodaļas vadītāja, mikoloģe, biedrības Latvijas trifeļu dārzi vadītāja.
Leģendas stāsta, ka šīs sēnes bijušas Kazanovas, Napoleona un citu kaislīgu mīlnieku ēdienkartē.
Noslēpumainās, pagaidām maz izpētītās un dārgās pazemes sēnes trifeles, kas veidojas augsnē uz koku saknēm, nu jau vairākus gadus aug arī Latvijā. Dažs iestādījis vien pāris kociņu, cits – dažus desmitus un pat simtus stādu. Pašlaik gan nezinām, cik labi trifeles pie mums jutīsies un vai tām būs ievērības cienīga raža, taču pirmās atrastās sēnes vieš cerības.
Kurus kokus?
Trifeles pieder mikorizas sēnēm, kas nozīmē, ka aug un attīstās abpusēji labvēlīgā sadarbībā ar koku. Mikoriza uz koku saknēm veidojas jebkurā gadījumā, taču ar trifelēm mikorizētus kokus varam iestādīt arī mērķtiecīgi. Jebkurš gan tam nederēs, piemēram, ķirši un citi rožu dzimtas augļu koki šāda tipa mikorizas neveido. Latvijā vispiemērotākās trifeļu audzēšanai ir lazdas un ozoli. Diezgan labi tās aug arī uz skābaržu un dižskābaržu saknēm (lai gan dižskābarži maziem dārziņiem īpaši neder, jo izaug ļoti lieli). Lai gūtu papildu ieguvumu, labākā izvēle būs lazdas. Tad, ja gadījumā trifeles neienāksies, būs vismaz riekstu raža.