Vai tev ir pašaizsardzības arsenāls pret nikniem suņiem un sliktiem cilvēkiem?
Vēls vakars, nomaļa vieta, un tu – viena. Pat ja sauksi palīgā, diez vai kāds izdzirdēs. Kā būt drošībā un pašai sevi pasargāt no uzbrucējiem – suņiem vai cilvēkiem?
Foto: Shutterstock
Konsultē ĒRIKS KAUFMANIS,
Latvijas Ieroču munīcijas un pirotehnikas ražotāju un tirgotāju asociācijas sekretārs, šaušanas instruktors ar 26 gadu pieredzi
Piparu gāzes baloniņa lietošana ir ļoti vienkārša – pagriez uz to pusi, kur gribi trāpīt, un nospied pogu.
Gāzes baloniņš
Patlaban nopērkamie gāzes baloniņi pildīti ar piparu gāzi, kas der gan cilvēku, gan dzīvnieku atvairīšanai. Savulaik piedāvājumā bija asaru gāze, bet tā izrādījās neefektīva pret dzērājiem un narkomāniem. Izvēloties jāizvērtē baloniņa veids, tilpums, piparu koncentrācija, strūklas distance un vieta, kur baloniņu varēs izmantot.
Ir triju veidu gāzes baloniņi: pildīti ar šķidrumu, želeju un tādi, kas pūšot rada nevis piparu strūklu, bet mākoni.
• Šķidro un želejveida baloniņu var lietot gan ārā, gan telpās. Izpūšot veidojas šaura, spēcīga strūkla, ar kuru uzbrucējam jātrāpa sejā, vislabāk – acīs. Šķidrajiem baloniņiem piparu koncentrācija parasti ir 10 %, želejveida – 15 %, turklāt to ir visgrūtāk notīrīt no sejas un gļotādas.
• Mākoņveida piparu baloniņi pūšot veido platu konusveida strūklu, tādēļ ar to vieglāk trāpīt uzbrucējam sejā. Izpūšot veidojas mākonis gluži kā dezodorantam, tāpēc šos baloniņus var lietot tikai ārā. Izpūšot, piemēram, liftā, piparu gāze iedarbosies arī uz tevi un citiem, kas atrodas telpā.
Mākoņveida pūtiens sniegsies 3 metrus tālu, šķidrās gāzes strūkla – 4 metrus, želejveida – pat 6 metrus.