Saules māja – pārdomas un vērtīgi pieredzes padomi, kā izvēlēties stikla siltumnīcu
Ne vienam vien stikla siltumnīca joprojām asociējas ar dārznieka drošību apdraudošu celtni no veciem logu rāmjiem. Droši vien var arī tā, bet – izvēloties kvalitatīvu stikla siltumnīcu, iespējams tikt pie augu mājas, kas kalpos ilgu laiku un labi izskatīsies.
Foto: Raivis Bahšteins
Iesaka RAIVIS BAHŠTEINS, žurnāla Bioloģiski galvenais redaktors, pašam dārzs ir Salaspils novada Mīliņos
Vēl pirms stāsta par mūsu izvēli gribu pieminēt lielisku piemēru, kā no stikla un koka izveidot skaistu siltumnīcu, kas nedarīs kaunu nevienai ēkai. Tāda pirms pāris gadiem uzcelta Siguldā, radošajā Zaļās villas kvartālā. Projekts Audz jeb kopienas dārzs ir lieliska un nu arī starptautiski novērtēta iniciatīva, ko īstenojusi dizainere Nora Gavare un ko būtu vērts atkārtot katrā Latvijas pilsētā, un ne tikai siltumnīcas dēļ.
Ilgmūžība un izskats
Ar gadiem saulē izdedzināts un aļģēm noaudzis polikarbonāts, maigi izsakoties, savu pievilcību nepalielina.
Tie bija mūsu ģimenes argumenti par labu nebūt ne lētajam pirkumam – rūdītā stikla siltumnīcai ar alumīnija rāmi. Kādā no dārzkopības izstādēm Ķīpsalā acīs iekrita glīta (pēc ilgiem meklējumiem!) siltumnīca kādas lietuviešu kompānijas bukletā. Tolaik apsvērām vairākus variantus. Apskatījām arī tirgotāju izslavētās šūnu polikarbonāta siltumnīcas, kas jau tolaik tika daudzinātas kā dārznieka dažādās vajadzības vislabāk apmierinošas. Taču šādai izvēlei bija vismaz vairāki lieli «bet». Pirmais – izskats, jo šādas plastmasas plāksnes vienkārši šķita, kā esmu redzējis, dārzā neiederīgas. Turklāt ar gadiem saulē izdedzināts un aļģēm noaudzis polikarbonāts, maigi izsakoties, savu pievilcību nepalielina. Mūsu dārzs atrodas blakus dzīvojamajai mājai, tas bija vēl viens iemesls, kāpēc nevēlējāmies polikarbonāta būvi.