Psihoterapeite Berbela Vardecka: Narcistiskā tipa sievietes izvēlas visnepareizākos partnerus
Vācu psihoterapeite BERBELA VARDECKA ir labi pazīstama psiholoģijas grāmatu autore arī latviešu lasītājiem. Latviski tulkoti jau trīs viņas darbi – Ēd taču beidzot normāli, Pļauka dvēselei un nesen iznākusī grāmata Sievišķais narcisms, kas jau ir guvusi plašu popularitāti. Viņa ir pieprasīta lektore gan Vācijā, gan ārvalstīs, ir vadījusi ēšanas traucējumu problemātikai veltītu semināru arī Rīgā, ģimenes psiholoģijas centrā LĪNA.
Foto: no personiskā arhīva
Lielākā nelaime ir tā, ka pašvērtības, savas vērtības mēraukla vairs neesam mēs paši, mēs to meklējam ārpusē.
– Tagad bieži dzird runājam, ka mēs dzīvojam narcistiskā sabiedrībā. Ko tas īsti nozīmē?
– Es tiešām uzskatu, ka mūsu sabiedrībai piemīt ļoti izteiktas narcistiskas iezīmes. Protams, tā kā mums tagad ir pazīstams šis jēdziens un par to daudz runājam, mēs to arī vairāk pamanām. Patiesībā narcisms ir cilvēces tēma, tas ir pastāvējis vienmēr. Tomēr katra kultūra, katrs laikmets narcismu izdzīvo atšķirīgi.
Šodien mums ir neticami daudz iespēju. Mēs dzīvojam pārticībā, spējam radīt lietas, kuru agrāk cilvēkiem nebija. Turklāt mums ir arī mediji – ja es pusdienās ēdu spageti, varu to nofotografēt un parādīt savu šķīvi visai pasaulei. Visas šīs iespējas mūs ietekmē. Lielākā nelaime ir tā, ka pašvērtības, savas vērtības mēraukla vairs neesam mēs paši, mēs to meklējam ārpusē. Vienkāršoti sakot, ja citi teic, ka esmu foršs, tad es esmu foršs. Arī reklāmas mums iesaka, ka jāpērk tieši šis produkts, jo tad tu būsi stilīgs, vesels un piederīgs. Un mēs arvien vairāk sākam vadīties pēc ieteikumiem, nevis ieklausīties sevī.
– Saskaņā ar leģendu Narciss ir jauns vīrietis, kurš ir iemīlējies sevī, tāpēc narcisms parasti asociējas ar egoistisku, diezgan agresīvu vīrieti. Jūsu grāmatā sievišķo narcismu raksturo daudzas citas – pat pilnīgi pretējas – īpašības.
– Grāmatu Sievišķais narcisms uzrakstīju 1991. gadā. Toreiz narcismu pamatā saistīja ar vīriešiem.