Psiholoģiskais fenomens. Kāpēc mēs atliekam darbus?
Vai arī tev gadās, ka svarīgu darbu atliec cita, it kā vēl svarīgāka, dēļ? Nu, piemēram, atskaites rakstīšanu uzvar vēlme sakārtot garšvielas vai pēc krāsām salikt grāmatas plauktā. Ja tā, tad jau tu zini, ka runa ir par prokrastināciju jeb atlikšanu. Bet tā var liecināt arī par nopietnu emocionālo krīzi.
Foto: Shutterstock
Konsultē AGNESE ORUPE, KBT jeb kognitīvi biheiviorālās terapijas speciāliste.
Prokrastinēšana ir pienākuma vai uzdevuma atlikšana līdz pēdējam brīdim vai līdz laikam, kad tā izpildes termiņš jau pagājis.
Varētu teikt – tu atliec svarīgus uzdevumus tāpēc, ka tev ir slinkums. Nu nē taču! Vai tad kārtošana ir slinkums?! Tu taču neizklaidējies, bet kārto! Un tikai mazliet atliec savu svarīgo uzdevumu. Diemžēl tas mazliet dažādu apstākļu dēļ var izaugt liels kā māja. Kā skaidro KBT terapeite Agnese Orupe, prokrastinēšana ir pienākuma vai uzdevuma atlikšana līdz pēdējam brīdim vai līdz laikam, kad tā izpildes termiņš jau pagājis. Ja parakņājamies dziļāk, noskaidrojam, ka šīs parādības apzīmējums nāk no latīņu vārda procrastinare – atlikt uz rītdienu. Bet vārda vilcināšanās saknes jāmeklē sengrieķu vārdā akrasia – darīt kaut ko pret savu lēmumu. Faktiski – kaitēt pašai sev… Visticamāk, tas arī ir galvenais iemesls, kāpēc vilcināšanās, darāmā atlikšana mums parasti liek justies slikti. Turklāt divu iemeslu dēļ – gan tāpēc, ka apzināmies savu izvairīšanos no konkrētā uzdevuma veikšanas, gan tāpēc, ka pati prokrastinācija šķiet slikta doma. Un tomēr mēs to darām…
Kad grūti izturēt emocijas
Tātad – atliekot pašas sev radām nepatīkamas situācijas, lieku stresu, riskējam pat ar izdegšanu. Bet kāpēc? Varētu jau teikt, ka atlikšana ir rakstura stingrības trūkums vai vienkārši nespēja pārvaldīt savu laiku. Agnese Orupe uzsver – saknes tam meklējamas daudz dziļāk. Proti, atlikšana ir veids, kā tikt galā ar grūti izturamām emocijām (un sliktu noskaņojumu, kas ar to iet roku rokā), ko raisa konkrētie uzdevumi. Tā ir emociju regulēšanas problēma. Kādas ir šīs grūti izturamās emocijas?