Mans digitālais stulbums. Ko ar to iesākt?
Ļoti strauji esam nonākuši situācijā, kad bez digitālajām prasmēm dzīve kļūst arvien grūtāka. Vēlies kaut ko noskaidrot, tev atbild – visa informācija ir internetā. Kaut ko nesaproti? Palīdzēs virtuālais asistents. Gribi izmantot kādu pakalpojumu? Autorizējies ar internetbanku! Var jau, protams, gudri teikt: hallo, mēs dzīvojam 21. gadsimtā, sen jau to vajadzēja iemācīties! Dzīvot jau dzīvojam, tikai – kā to visu apgūt?
Foto: Shutterstock
Konsultē
Signe Bāliņa, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas prezidente;
Zanda Rubene, LU profesore;
Sandra Sebre, psiholoģe.
Digitālo kompetenci nav iespējams iemācīties teorētiski, to var apgūt tikai darot un vislabāk – kļūdu un izmēģinājumu metodes ceļā.
Vispirms noskaidrosim, kādas tad digitālās prasmes valsts šodien no mums sagaida. Pirmkārt, māku meklēt un atrast internetā uzticamu informāciju; otrkārt, spēju digitālajā vidē komunicēt un sadarboties (tie ir arī sociālie tīkli, e-pasta izmantošana utt.); treškārt, prasmi darboties ar dažādiem digitālajiem rīkiem, lai radītu saturu (mācēt uzrakstīt vēstuli, iesniegumu, uzņemt fotoattēlu, ko pievienot e-pastam, utt.); ceturtkārt, spēju uzņemties rūpes par savas digitālās identitātes drošību, lai neiekristu krāpnieku nagos.