«Man visi dara pāri…» Psihoterapeits Artūrs Utināns skaidro kā neiekrist upura lomā

Upura izjūta var maskēties dažādos veidolos, arī šķietami tik vienkāršā kā – neviens mani nemīl, visi tikai dara pāri, vīrs nekad nesaprot, bet priekšnieks ir uzēdies, pat pārdevēja veikalā uz mani tā paskatījās, laikam mani ienīst… Kā atpazīt, ka esmu iekritusi upurītī?
Dace Rudzīte
Dace Rudzīte
Foto: Shutterstock

Konsultē Artūrs Utināns, ārsts psihoterapeits

 

Viņš nespēj noteikt robežas, pastāvēt par savu gribu, un viņam ir jāpakļaujas citiem – tas ir konstants domāšanas veids.

Upura identitāte

Lai gan nereti mēdz teikt, ka cilvēkam ar šādu dzīves uzstādījumu ir upura sindroms, tā tomēr nav medicīniska diagnoze. Patiesībā jau reizēm iekrist upura izjūtā gadās daudziem, tomēr mēs runāsim par hronisku stāvokli, kad visu laiku nonāc situācijās, kurās jūties kā upuris. 
«Šādos gadījumos lieto arī terminu upura identitāte, kad cilvēks sev pieņēmis pasaules uzskatu, ka viņš vai viņa ir cietējs, ka viņam drīkst darīt pāri, ka ciešanas ir dzīves sastāvdaļa. Viņš nespēj noteikt robežas, pastāvēt par savu gribu, un viņam ir jāpakļaujas citiem – tas ir konstants domāšanas veids. Cilvēks ar upura identitāti nespēj būt citās lomās, piemēram, vadītājs, komandieris vai vienlīdzīgs grupas loceklis, bet tikai kādā lomā, kas pakļauta citiem. 

Lai turpinātu lasīt, reģistrējies!

Iegūsti piekļuvi labākajam saturam, jaunumiem par Tev interesējošām tēmām, podkāstiem un citiem jaunumiem mūsu portālā

Villas Sarunas

Vairāk

Personības

Vairāk

Attiecības

Vairāk

Dzīvesstils

Vairāk

Lasāmgabals

Vairāk

Viedoklis

Vairāk

Praktiski

Vairāk

18+

Vairāk

Abonē