Lauku mājas darbarīku tops
Meklējam darbarīku izdzīvošanas minimumu, ja īpašumā nonākusi lauku māja, kuras dārzs un apkārtne ir diezgan aizlaisti. Ko pirkt, ko nepirkt? Par ko ir vērts maksāt, un kad labāk ietaupīt?
Foto: Shutterstock
Darbarīkus izvēlas EDGARS NEILANDS, dārznieks un uzņēmuma Labie koki vadītājs:
«Labs darbarīks vairo patiku pret darbu. Bet ļoti labs darbarīks pat tiem, kuriem darbs nepatīk, radīs prieku.»
1. Lāpsta ar metāla kātu
Darbarīks numur viens ir lāpsta. Ja nepieciešams, ar lāpstu var gan zāli nopļaut, gan bedri izrakt. Lāpsta ar spicāku galu parocīgāka būs ciršanai un rakšanai. Es priekšroku dodu lāpstai ar metāla kātu, jo tādā gadījumā tā var kalpot arī kā lauznis, ja rokot nepieciešams ko pacelt vai paspiest. Turklāt koka kāti ar laiku mēdz izpūt.
Pērkot veikalā, lāpstu vispirms vajadzētu paņemt rokā, lai saprastu, vai tās kāts ir piemērots augumam, jo darbs ar lāpstu, kuras kāts ir pārāk īss vai garš, nebūs ērts. Lai gan alumīnija dārza lāpsta, iespējams, ir meiteņu sapnis, es tādu nepirktu. Lāpstai, lai ar to strādātu, vajadzīgs svars. Nevajadzētu rasties sajūtai, ka tavās rokās nonākušais darbarīks ir izgatavots no kartona.
2. Tradicionālais metāla grābeklis
Grābeklis manā prioritāšu listē ieņem godpilno otro vietu. Silti iesaku nepirkt pārlieku specifiskus grābekļus, kuri kaut kā īpaši atveras vai saliekas. Agri vai vēlu, bet mehānisms salūzīs. Labs palīgs lauku darbos ir tradicionālais metāla grābeklis, kas lieliski noder zemes līdzināšanai. Tāpat ar to var sagrābt visādus krāmus – akmeņus un skaidas. Arī plastmasas lapu grābeklis jeb vēdeklis saimniecībā būs noderīgs, it īpaši, kad jāgrābj lapas. Es gan uzskatu, ka laukos lapas grābt nevajag, bet gan rudenī pārbraukt pāri ar zāles pļāvēju un samulčēt.