Jana Trapāne: Es zinu, kā tas ir – justies ļoti izmisušai
Jana Trapāne ir cilvēks, kas, šķiet, visu pagūst un ar visu spoži tiek galā. Tomēr nav gluži tā, ka viņas dzīve ritētu kā pa diedziņu, – ir bijis arī gana daudz pārbaudījumu. Taču Jana ir pārliecināta – veiksmīga dzīve nav stāsts par to, ka mēs ar grūtībām nesastopamies, bet gan par to, kā ar tām tiekam galā.
Foto: Ieva Andersone
Pieturzīmes
• 35 gadi.
• Latvijas Universitātē iegūts bakalaura grāds tiesību zinātnēs, biznesa augstskolā Turība – maģistra grāds jurisprudencē.
• Pašlaik studē Stokholmas Ekonomikas augstskolā Rīgā.
• Izpilddirektore IT uzņēmumā MAK IT. Ir arī izpilddirektore juridisko pakalpojumu uzņēmumā Aurum web.
• Mamma Evai (16), Neo (14) un Aleksandrai (11).
Brīžos, kad kāds man stāsta, kāpēc un ko viņš nevar, es atbildu: man ir trīs bērni, es vadu uzņēmumu un arī studēju.
Būdama uzņēmuma vadītāja un triju pusaudžu mamma, Jana arī nemitīgi mācās. Un vēl – viņa nupat izveidojusi arī izaugsmes programmu jaunietēm Beat IT – tās mērķis ir palīdzēt meitenēm realizēt savus profesionālos sapņus. Nesen studiju laikā Jana bija Singapūrā, un tieši tur dzima viņas ideja vasaras mēnešus, kad pašai līdztekus darbam nav jāstudē, veltīt jaunietēm, palīdzot viņām soli pa solim tuvoties savu mērķu piepildījumam.
– Tavs darbs saistīts ar IT jomu, ko tradicionāli uzskata par vīriešu pasauli, tomēr tu esi tajā sekmīgi ielauzusies. Vai tāpēc nolēmi palīdzēt meitenēm īstenot sapņus?
– Es pati sevi saucu par ļoti stipru sievieti, nekad neesmu domājusi, ka kaut ko nevaru paveikt. Taču Singapūrā lektori vairākkārt uzsvēra – ir jomas, arī IT nozare, kurās sievietei savu vietu izcīnīt ir sarežģīti. Būdama IT uzņēmuma vadītāja, es šo problēmu redzu no citas puses – Latvijā ir maz sieviešu, kas vispār pieteiktos darbā šajā jomā. Statistikas dati rāda, ka dzimumu līdztiesības jautājumos esam tikai 16. vietā Eiropā. Un arī mani bērni ir stāstījuši – jau skolā tiek akcentēts, ka puišiem jābūt mērķtiecīgiem, bet par to, ka arī meitenēm jāiet uz mērķi, runā pārāk maz. Savu bērnu skolās redzu, ka eksaktajās klasēs puišu ir vairāk nekā meiteņu. Taču nav tā, ka puišiem spēja apgūt dabaszinātnes un matemātiku būtu ģenētiski noteikta – pieaugušie viņus virza mācīties šajās jomās. Man savukārt gribas, lai stereotipi nediktē cilvēku dzīvi, tāpēc arī izveidojām izaugsmes programmu jaunietēm. Tajā darbosies 30 lektori, un katrai meitenei tiks piemeklēts savs mentors, kas palīdzēs izstrādāt plānu, kā realizēt savus sapņus.