FOTO: Āra virtuves piedeva – garšaugu dārziņš kastē. Ko tas nozīmē, un kā to veidot?
Lai gan garšaugu jeb virtuves dārziņu (angļu kitchen garden) pazīst jau kopš viduslaikiem, pie mums tas kļuvis populārs pēdējos gados.
Foto: no izdevniecības Žurnāls Santa arhīva
Iesaka
ANSIS BIRZNIEKS, dārznieks, dārza dizaina un būves uzņēmuma Galantus saimnieks
SINTIJA NAGLE, ainavu arhitekte, dārzu dizainere
Kur novietot virtuves dārziņu?
Pieredze liecina – jo vairāk soļu līdz virtuves dārziņam jāsper, jo retāk mēs līdz tam aizejam.
Moderns virtuves dārziņš vairs nav jāslēpj dārza saimnieciskajā zonā aiz dzīvžoga vai saimniecības ēkas, kā bija ierasts senāk. To var izveidot gana skaistu, lai droši liktu arī labi redzamā vietā. Ja vien apstākļi atļauj – jo tuvāk virtuvei, jo labāk. Pieredze liecina – jo vairāk soļu līdz virtuves dārziņam jāsper, jo retāk mēs līdz tam aizejam pēc svaigiem zaļumiem. Lieliski, ja no virtuves ir izeja tieši uz dārziņu. Ja dārzā ir atpūtas vieta ar grilu vai āra virtuvi, dārziņš iederēsies līdzās tai, lai gatavojot un mielojoties līdz tam būtu tikai jāpastiepj roka.
Augstajās dobēs jeb kastēs
Mūsdienīgam virtuves dārziņam ļoti piemērotas ir augstās dobes jeb kastes. Par kastēm tās gan var saukt nosacīti, jo dibena tām nav. Apakšā var iesegt ģeotekstilu un auglīgu dārza augsni iepildīt uz tā. Kastu kārtīgā, ģeometriskā forma un regulārs izvietojums dārzam ļauj izskatīties sakārtotam un pat perfektam. Arī tad, ja kādu gadu ir iestādīts tikai viens ķirbis vai nav iestādīts itin nekas, vienīgi saaugušas nezāles, tās tik un tā izskatīsies labi.
• Kastu augstums atkarīgs no vēlmēm, taču optimāli būtu vismaz 45 centimetru augstumā no zemes, lai nav zemu jāliecas ravējot un ražu vācot.