FOTO: Abgunstes muižas atdzimšana jeb Dārzs svētkiem, dārzs dzīvei
Šī ziema, kad daudzi citi darbi nolikti uz pauzes, ir piemērots laiks pārdomām par to, kādu gribēsies redzēt savu dārzu. Tieši ar to pašlaik nodarbojas Abgunstes muižas saimnieki, un mums ir iespēja ielūkoties, kā ārtelpas plānošana notiek profesionāļu vadībā. Tā kā viņu dārzs ir divus hektārus liels, kāda ideja noteikti noderēs gan citu muižu, gan arī mazākas teritorijas saimniekiem.
Foto: Gvido Kajons, Jānis Avotnieks. Vizualizācijas – Galantus
Šis ir liels noskaņu dārzs. Katrā vietā un katrā dārza stūrī var atrast pavisam citas sajūtas
Rīdzinieki Avotnieki Abgunstes muižu netālu no Zaļeniekiem nopirka izsolē pirms četriem gadiem – par pārdota pilsētas dzīvokļa naudu. Pirms trijiem gadiem ar trim mazām meitām, no kurām jaunākā vēl negāja skolā, pārcēlās dzīvot uz muižu, kas pēdējos 13 gadus bija pilnīgi neapdzīvota – ne vēdināta, ne kurināta –, bet pirms tam kalpojusi gan kā skola, gan veikals, gan dzīvokļu māja. Nodibināja biedrību Radošuma meka, rīkoja talkas, rakstīja projektus un startēja konkursos, lai piesaistītu finansējumu, – reizēm pat 15 vienlaikus. Mainīja logus, pa vienai vien izremontēja istabas, uzlika jaunu jumtu, atjaunoja klēti… Ierīkoja darbnīcas, uzbūvēja Baltijā lielāko keramikas cepli… Rīkoja keramikas simpozijus, meistarklases, koncertus, mielastus, kāzas… Pirmajā gadā Abgunstē kāzas svinēja tikai trīs pāri, nākamajā – piecpadsmit, trešajā – ap četrdesmit… Nu, un tad nāca ceturtais – 2020. gads. Klusais.
Lielā māja un klēts pa šo visai īso laiku pārvērtušās līdz nepazīšanai. Turklāt bez liela sākuma kapitāla, tikai ar enerģiju, radošu garu un atvērtību cilvēkiem. Ja gribētu tūkstoš kvadrātmetru lielo muižu paturēt tikai sev, nekas tāds nebūtu iespējams. Tagad pienākusi kārta divus hektārus plašajam muižas dārzam.