Biežākie iemesli, kāpēc 1. janvāra apņemšanās mēdz nestrādāt
Tuvojoties jaunajam gadam, daudziem ir jaunas apņemšanās, jauni centieni sasniegt izvirzītos mērķus. Taču nereti izrādās, ka turēties pie izvirzītajiem mērķiem ir tik grūti… Kāpēc notiek tā, ka jau pēc dažām dienām vai nedēļām atkal viss atgriežas vecajās sliedēs? Varbūt stāsts ir par kādiem zemūdens akmeņiem, kas slēpjas mūsu psihē un traucē virzīties uz priekšu?
Foto: Shutterstock
Konsultē
Inta Zīle,
ārste psihoterapeite
Kas notiktu, ja visi būtu tikai līderi? Kā noritētu komandas darbs? Liela iespēja, ka visi strīdētos un projekti netiktu realizēti.
Sāksim ar mūsu smadzeņu uzbūvi, kam šajā gadījumā var būt liela nozīme. «Galvas smadzeņu limbiskā sistēma ar zemgarozas kodoliem ir tā, kas cilvēkus neatšķir no citiem zīdītājiem,» skaidro ārste psihoterapeite Inta Zīle. «Tajā bioloģiski ir ieliktas visas mūsu bāzes emocijas, arī neapzinātās. Un no evolūcijas perspektīvas, ja salīdzina ar galvas smadzeņu garozu, kas atbild par kognitīvajām funkcijām (piemēram, valodu, atmiņu, domāšanu, impulsu kontroli), zemgarozas struktūras ir daudz senākas, tādējādi arī spēcīgākas. Psihoterapijā var nodalīt divas pieejas: no zemgarozas uz augšu un no garozas uz leju.