Atriebības pārsteidzošais mehānisms. Skaidro psihoterapeits Artūrs Utināns
Vīrs atriebjas neuzticībā pieķertajai sievai, darba kolēģi cītīgi turpina mazo savstarpējo atriebību sēriju, un vēl, protams, daudziem no mums uznāk tāds atriebīgs prieks, kad ukraiņi dodas pretuzbrukumā, un bažas, kā krievi viņiem pēc tam atriebsies, teiksim, par Krimas tilta spridzināšanu… Kā darbojas atriebības mehānisms?
Foto: Shutterstock
Konsultē
ARTŪRS UTINĀNS,
psihoterapeits, RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras docētājs
Aizvainojums var izpausties vairākos veidos, un mums pašiem, iespējams, šķiet, ka ne visi ceļi ved uz atriebību.
3 rīcības ceļi
Morāle var būt arī iekšēji konfliktējoša, kad cilvēks nevar atrast atbildi – kurš šajā konfliktā ir vairāk vainīgs? Arī Bībeles tekstos var atrast pretrunīgus ar vardarbību saistītus vēstījumus. Turklāt pastāv uzskats, ka ne visi cilvēki ir atriebīgi. Psihoterapeits Artūrs Utināns ir pārliecināts, ka tā nav – atriebjamies mēs visi, jautājums tikai, par kādu atriebības mērogu un veidu ir runa, jo atriebība var būt ne tikai brutāla, bet arī smalka, ne tikai apzināta, bet arī neapzināta. Aizvainojums var izpausties vairākos veidos, un mums pašiem, iespējams, šķiet, ka ne visi ceļi ved uz atriebību.
1. Nerunāšana, distancēšanās vai pat attiecību pārtraukšana.
Iesākumā aizvainotais samazina savstarpējos kontaktus vai izvēlas vispār vairs nebūt ar konkrēto cilvēku jebkādā veidā saistīts.
2. Skaidrošanās.
Dusmās tiek uzsākta sarunas, kuru centrā ir šādi vai līdzīgi apgalvojumi un pārmetumi: «Kā tu man varēji to nodarīt? Kāpēc tev to vajadzēja? Tu esi slikts cilvēks!» Līdz ar to – uz pāridarītāju var sākt kliegt, viņu apvainot.